Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy figurálního sochaře Sebastiana Wojnara

17. 10.-8. 12. / Galerie Art Mozaika / Socha

Do 8. 12. 2023 je v prostorách výstavní síně Galerie Art Mozaika, Politických vězňů 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava fotografií figurálního sochaře Sebastiana Wojnara. Otevřeno Út – Pá: 11.00 – 17.30.

Výstava figurálního sochaře Sebastiana Wojnara představuje významnou část jeho tvorby z období posledních dvou let. Představena budou také starší díla představující vývoj, myšlení a náhled na svět mladého umělce v období od studií na Akademii výtvarných umění po současnost.

Ve věku 30let má Sebastian Wojnar za sebou po absolvování akademie, kromě sochařské praxe také několikaleté zkušenosti z práce ve vrcholném automotive designerském teamu.

Při této praxi pracoval se současnými nejmodernějšími světovými technologiemi v oboru, které si osvojil. Jeho láska k sochám a sochařskému řemeslu ho ale vrátila zpět a v roce 2022 založil pod svým jménem sochařský ateliér SW v Semilech, v historických prostorách Fabriky 1861. Nabyté znalosti, přirozená kreativita a praxe ve spojení s poctivým sochařským řemeslem, které je jeho vášní mu nyní dávají neomezené možnosti v jeho tvorbě a umělecké prezentaci. Úspěchy zaznamenal v sochařských soutěžích i při realizaci svých prvních profesních zakázek.

V roce 2022 byl osloven celostátní televizní stanicí a stal se jedním ze tří hlavních protagonistů projektu České chaty snů na TV Prima, kde dostal příležitost uvést a prezentovat svá díla při rozsáhlých rekonstrukcích vybraných objektů. Po úspěšné první sérii se nyní připravují další díly projektu.

Přiblížit umělecká díla a umění lidem, oslovit mladou generaci, je jedním ze snů a motivů pro práci Sebastiana Wojnara.

Ve své tvorbě je nekompromisní v přístupu k tématům a jejich realizaci na kterých pracuje. Jen pokud s daným podnětem souzní, může ho zpracovat.

„Hlavním tématem cele expozice výstavy je „víra“. Vira je spojovacím mostem mezi dalšími dvěma tématy, kterými jsou každodennost a rodina.

Ústředním prvkem celé výstavy bude bronzové nadživotní TORZO VÍTĚZNÉHO KRISTA.“

Soubor portrétů „CHLAPCE Z NEMOCNICE“ z roku 2022 a 2023 je přelomovou prací v tvorbě Sebastian Wojnara a je naprosto signifikantním dílem tématu každodennosti.

Velkým tématem je rodina, která zachycuje osobní zpovědi autora. Portréty děti, sexualita ve vztahu, ale třeba rodinné pečení bábovky.

S rodinou autora výstavy je spojeno i silné téma „HOLOCAUSTU“, které Sebastian Wojnar zpracovává a pracuje na realizaci sousoší. Tuto práci také na výstavě premiérově představí.

Výstava nabídne díla v sádře či bronzu jako busty, torza, ale i otevřený soubor skic „RUKOU“, nebo již zmíněné figury a portréty „HOLOCAUSTU“.

,,TORZO MÁŘÍ MAGDALÉNY“ uzavírá téma víry. ,,TORZO KRISTA I.“, kterou autor připravil v limitované edici ke svému výročí, podtrhne koncepci celé výstavy sochaře Sebastiana Wojnara.

Doplněním výstavy jsou umělecké fotografie autorových děl.

Sebastian WojnarFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy figurálního sochaře Sebastiana Wojnara