Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Factory Tour – k 90. výročí narození Andyho Warhola

Do 27.1.2019 bude v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná zajímavá a krásná skupinová výstava Factory Tour – k 90. výročí narození Andyho Warhola.

V roce 2018 (6. srpna) uplynulo devadesát let od narození Andyho Warhola – posledního renesančního umělce, který pozitivně ovlivnil kulturu 60. let. Byl nejenom skvělý výtvarník, ale také režisér filmů, producent významných hudebních skupin a zakladatel a provozovatel FACTORY, prostoru, kde se od šedesátých let scházeli největší osobnosti kulturního života v New Yorku. Svoji tvorbou ovlivnil snad všechny nejvýznamnější umělce činné především v 60. a 70. letech. Cílem projektu je upozornit nejenom na tvorbu Andyho Warhola, ale především na jeho vliv na naší uměleckou kulturu – výtvarnou, filmovou, ale i hudební.

Před dvěma léty vzniknul nápad oslovit české výtvarníky. Téměř třicet českých a slovenských výtvarníků vytvořilo svoji výtvarnou originální poctu AW. Na tomto místě je důležité říci, že nikdo z oslovených výtvarníků spolupráci neodmítnul. Vznikla tak naprosto unikátní sbírka současného českého umění, která obsahuje obrazy malované na plátna, sítotisky, fotografie i plastiky. Umělci se buď přímo nechali inspirovat tvorbou nebo životem Andyho Warhola, nebo do sbírky přispěli svojí prací z minulých let. Většina děl na výstavě je ale z roku 2018.

Výstava FACTORY TOUR je putovní. Její prezentace začala v červnu 2018 v českobudějovické Galerii 1. Poté se na sezonu přestěhovala do Muzejního a galerijního centra na Zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Následovala výstava v městské galerii OKO v Opavě. Celý projekt vyvrcholí výstavou v Galerii Černá labuť v Praze.

Kurátor výstavy: Miroslav Houška

Autoři:
Tereza z Davle, Sára Saudková, Joska Skalník, Milan Cais, Marascaud, Honza Homola, Jiří Voltner, Jaromir 99, Paul Pulszartti, Roman Franta, Adam Jílek, Pasta Oner, Rudo Prekop, MUSA, Míchal Cihlář, Zdeněk Šorf, Tomáš Kuthan, David Cajthaml, MICL, Adam Konečný, Markéta Urbanová, Lukáš Miffek, Dan Trantina, Martin Krajc, Jaroslav Valečka, Jiri Hauschka, Petr Schel, Martina Chloupa, Jaroslav Schejbal.

Galerie je pro veřejnost přístupná o sobotách a nedělích, a to vždy od 14 do 18 hodin. Vstup zdarma.

Využijte i možnost soukromých a komentovaných prohlídek ve vámi preferovaném termínu po předchozí domluvě na e-mailu art@cernalabut.cz.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Factory Tour – k 90. výročí narození Andyho Warhola