Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Exlibris v současném světě

Do 2.9.2018 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Exlibris v současném světě.

Výstava je pořádána u příležitosti 100letého výročí vzniku SSPE (Spolku sběratelů a přátel exlibris).

Kurátor výstavy: Martin Manojlín

Doprovodný program:
PÁ 31. 8. 2018 od 14:00 – komentovaná prohlídka s kurátorem pro veřejnost a hosty kongresu FISAE, ocenění 3 výtvarníků z výstavy věcnou cenou od SSPE

PÁ 31. 8. 2018 od 15.00 – GRAFICKÝ TRH exlibris a drobné grafiky, z rukou autorů

Zájemci na panelech a ve vitrínách naleznou 353 exlibris od 43 autorů. Výstava v Galerii Hollar je zároveň součástí kongresu mezinárodního spolku sběratelů a přátel exlibris (FISAE), který se koná v Praze. Kongres se v Česku letos koná podruhé. Poprvé byla v roce 1996 hostujícím městem východočeská Chrudim.

Podle kurátora Manojlína je sběratelství exlibris celosvětovou záležitostí, která dokáže být zároveň i dobrodružstvím. Výměny dokáží zajistit, že některá díla oběhnou celý svět. „Sběratelství exlibris se neustále rozrůstá. Objevují se noví sběratelé, objevují se noví tvůrci exlibris. O tom svědčí i množství přihlášených sběratelů a umělců, kteří do Prahy přijedou na kongres,“ sdělil.

Disciplína exlibris se zakládá na grafickém zpracování označení vlastnictví knih. Jednotlivá díla vznikají na objednávku majitele a slouží poté k další výměně. Nedílnou součástí tvorby je také důkladná interakce mezi tvůrcem a zadavatelem, která zajistí správné vyvážení mezi písmem a obrazem. Od poloviny 19. století se kromě grafických návrhů začalo rozvíjet také sběratelství.

Více na https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-live-kulturni-servis/559486/v-galerii-hollar-do-2-zari-predstavi-soucasnou-tvorbu-exlibris.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

http://www.sspe.cz/o-nasFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Exlibris v současném světě