Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Exlibris v Barceloně na začátku 20. století

Do 17.10.2016 bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná velmi zajímavá výstava Exlibris v Barceloně na začátku 20. století.

Ex libris je latinský výraz pro označení knihy z knihovny. Postupně, po vynálezu knihtisku, se z pouhého podpisu či zápisu jména přešlo na grafickou nálepku, která se během doby stala sběratelským předmětem.

Mezi českými sběrateli zaujímá významné místo Ing. Milan Humplík, znalec místních škol, v tomto případě katalánské, která vznikla kolem roku 1900 v době katalánské secese a jejíž vůdčí osobností byl Antoni Gaudí. Tehdy se v Katalánsku objevují různí mistři exlibris, jako Alexandre de Riquer (1856-1920), Josep Triadó (1870-1929) a Joaquim Renart i Garcia (1879-1961). Secesní linii prodloužili i další umělci, zejména Ismael Smith Marí, jímž vrcholí ona velká exlibristická epocha v duchu Art-Déco.

Výstavu pořádá Instituto Cervantes Praha a Spolek sběratelů a přátel exlibris.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Exlibris v Barceloně na začátku 20. století