Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Endless Pools (Jan Mikulka, Michal Ožibko, Zdeněk Trs, Vladimír Véla)

1. 6.-29. 6. / Expo 58 Art / Malba

Do 29. 6. 2023 je ve výstavní síni Expo 58 ART, Letenské sady 1500/80, Praha 7 (by Adolf Loos Apartment and Gallery) přístupná krásná a velmi zajímavá prodejní výstava Endless Pools (Jan Mikulka, Michal Ožibko, Zdeněk Trs, Vladimír Véla).

Jedná se o exkluzivní výstavu nazvanou Endless Pools současných předních českých malířů, generačních i názorových souputníků, absolventů ateliéru klasické malby Zdeňka Berana, Jana Mikulky, Michala Ožibka, Zdeňka Trse a Vladimíra Vély.

Zatímco Jan Mikulka (1980) a Michal Ožibko (1981) reprezentují v českém prostředí dnes již vcelku výjimečnou pozici radikálně realistické malby, Vladimír Véla (1980) a Zdeněk Trs (1985) se, bez ohledu na shodné školení – a nekonečné hodiny společných diskusí –, pohybují v kontextu malby imaginativní, metafyzické, abstrahované. Vychylování obou těchto poloh je dobrodružstvím všech zúčastněných, malíře, jeho obrazu, prostoru i diváka, který do něj vstupuje. Prodejní výstava představí jejich aktuální tvorbu, přičemž pomyslně promění pavilon EXPO 58 ART v průzračné akvárium. To, co máme ve zvyku považovat za skutečné, se zde zrcadlí, rozpadá, zmnožuje, zhmotňuje, vynořuje, mizí a láme. Je vyvažováno na stupnici letité jako médium samo – abstrakce kontra figurace, přirozený kontra umělý svět, vnitřní kontra vnější krajina. Jediné, oč se lze opřít, jsou kovová madla pomyslného skokanského můstku – a pak dno nádrže. Její okraje však můžeme leda tak tušit.

Kurátoři: Zdena Růžičková, Barbora KundračíkováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Endless Pools (Jan Mikulka, Michal Ožibko, Zdeněk Trs, Vladimír Véla)