Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Emily Medkové

Do 27.11.2018 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Emily Medkové.

Průřez tvorbou jedné z nejzajímavějších českých fotografek představí její fotografie od čtyřicátých do osmdesátých let.

Tvorba Emily Medkové je bezprostředně spojena se surrealismem. Její nejranější díla jsou silně ovlivněna osobností Karla Teigeho a okruhu autorů s ním spojených. Vystavené soubory fotografií ze čtyřicátých let vytvářela často se svým manželem Mikulášem Medkem. Například soubor Stínohry z roku 1949 zachycuje stín Mikuláše Medka, jednou jako lučištníka, jindy jako žence. Na fotografii Vajíčko (1949) je zachycený Mikuláš Medek se zavřeným očima, poházený jehličím, v ústech tři brouky a na čele mu stojí vejce s odloupnutou skořápkou zjevující skleněné oko. Propojují se tak dva zásadní motivy autorčiných surrealistických fotografií – oko a vajíčko. Motiv oka můžeme najít i na fotografiích z cyklu Inkvizitoři z roku 1951 nebo Vítr (1948). Ve Větru Medková doplnila kus opotřebované jelenice skleněným okem a rozevlátou hřívou vlasů, čímž vytvořila portrét příznačné bytosti, jakéhosi fantoma větru.

Kromě surrealistických inscenovaných fotografií můžeme na výstavě nalézt i tzv. informelní fotografie, kterým se autorka začala systematicky věnovat od 60. let. Najdeme zde ukázky z cyklů Zvařeno z roku 1962 nebo Kulisy (1968). Výstavu uzavírá jedna z posledních autorčiných fotografii Fantom z roku 1982.

Na výstavě můžou návštěvníci vidět 80 originálních fotografií, mimo jiné i fotografii Čuček z roku 1975, která nebyla v minulosti ještě nikdy vystavenaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Emily Medkové