Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Do vlastních rukou (a slavnostní otevření Galerie Poštovního muzea na Hlavní Poště)

26. 1.-21. 4. / Poštovní muzeum / Malba

Do 21. 4. 2023 bude v nové Galerii Poštovního muzea na Hlavní poště, Jindřišská 14, Praha 1 (v přepážkové dvoraně po točitých schodech nahoru do 1.patra) přístupná velmi zajímavá výstava Do vlastních rukou .

Dalibor David, Jakub Janovský, Josefína Jonášová, Sabina Knetlová, Jan Kovářík, Matouš Lipus, Martin Malý, Jiří Marek, Hana Puchová, Leoš Suchan, Pavel Šmíd, Kristýna Šormová, Magdalena Šlajchová, Anna Štefanovičová, Lukáš Vacek, Veronika Zapletalová

Výstavu lze navštívit od po-pá mezi 10. a 18. hodinou.
Výstava je zdarma.

Člověk se často domnívá, že sám nic nedokáže. Že jeho holé ruce nemají potřebnou sílu situaci změnit. Kdo jiný má ale tu pomyslně dostatečnou sílu, když ne my sami? Jak se můžeme společně problému postavit, když se za ruce odmítáme chytit? Jak chceme bez podání ruky dojít k příměří či kompromisu? Jak se má cokoliv stát, aniž by někdo přiložil ruku k dílu? Když nezasáhne jeden, nezasáhne nikdo. Proč se jako jedinci bojíme konat?
Výstava Do vlastních rukou sleduje tři různé oblasti, jejichž spojovacím faktorem jsou ruce. Tři úhly pohledu, které lze propojit i je postavit proti sobě.
V prvním okruhu se stavíme na stranu obhajoby rukou jako objektu i nástroje konání. Zahazujeme tvrzení, že se pro současné mladé autory jedná o zastaralý či příliš náročný námět. Věnujeme se různým obdobím, propojujeme smysly a na některé exponáty si můžeme dokonce sáhnout.
Druhá část je značně metaforická a myšlenkově komplexní. Pracuje s tvrzením, které jedince staví do bezmocné pozice. S tvrzením, které je tak často omíláno… Že jedinec se systémem nic nesvede. Je to ale pravda? Tato sekce mimo jiné řeší schopnost člověka prosadit se, zasazení jednotlivce do kontextu dnešních systémů či nutnost být schopen se rychle rozhodnout, nebo naopak zvládnout následovat svůj dlouhodobý cíl.
Třetí úsek zkoumá příruční předměty denní potřeby. Je zde kladen důraz na ruční práci a krásu schovanou na místech či v objektech, které mohou na první pohled působit obyčejně, všedně či ošklivě. A právě proto je v naší výstavě tento často neobjevený půvab podtržen nápaditým a originálním uměleckým zpracováním.
postovnimuzeum.cz


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Do vlastních rukou (a slavnostní otevření Galerie Poštovního muzea na Hlavní Poště)