Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy divadelních plakátů Radoslavy Boor: Radost a sláva

Do 15.11.2019 bude v Bulharském kulturním institutu, Klimentská 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Radoslavy Boor: Radost a sláva.

Bulharský kulturní institut v Praze vás zve na výstavu současných bulharských divadelních plakátů. Třicet vybraných děl tvoří samostatnou autorskou výstavu Radoslavy Boor a její tvorby za posledních třináct let. Její sbírka je výjimečná z mnoha pohledů. Výstava totiž představuje divadelní plakát jako komplexní uměleckou disciplínu, a to prostřednictvím sofistikovaného individuálního stylu autorky, který jí umožňuje snadno procházet výzvami kladenými jednotlivými divadelními hrami. Plakáty Radoslavy Boor vynikají svou schopností potěšit a vyzývat smysly publika, oslavovat známé i neznámé dramatiky.

Iniciátorem tohoto projektu je Bulharský kulturní institut v Praze, který také hostí říjnovou výstavu, jejíž součástí je i plakát k Mozartově opeře Don Giovanni, která byla poprvé představena před 232 lety právě v Praze.

Výstava „Plakát: Radost & Sláva“ propojuje tři města – Plovdiv – Evropské hlavní město kultury 2019, Prahu a Sofii. Byla součástí programu bulharského divadelního festivalu „Na křižovatce“, konaného v Plovdivu, a také sofijské „Noci divadel“.

Radoslava Boor se narodila v Sofii v umělecké rodině. Na gymnáziu studovala japonštinu, což zanechalo stopy v její tvorbě. Po absolutoriu na Národní Akademii výtvarných umění v Sofii sbírala profesní zkušenosti jako grafická designérka, ilustrátorka, kreativní ředitelka a věnovala se vlastní tvorbě. V posledních třinácti letech aktivně spolupracuje s nejvýznamnějšími bulharskými divadly jako autorka plakátů k mnohým uváděným dílům.

V současnosti Radoslava Boor tvoří a žije se svou rodinou v Praze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy divadelních plakátů Radoslavy Boor: Radost a sláva