Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Diktát podmínek. Figura dnes

30. 10.-10. 11. / The Chemistry Gallery / Malba

Pouze do 10.11.2019 je možné navštívit skvělou skupinovou výstavu Diktát podmínek. Figura dnes v Hale 17 Holešovické tržnice, Bubenské nábřeží 13, Praha 7.

DIKTÁT PODMÍNEK
Figura dnes.
Věnováno Holešovické tržnici.

Holešovická tržnice je specifické pražské místo. Za relativně krátkou dobu tu lze zažít na jednom místě něco, co jinde není a co vyplývá z přítomnosti silně podbarvené sociální atmosféry. Lunapark nejrůznějších lidí, zvuků, pachů, věcí, barev, reklam, sortimentu, potřeb a konzumu. Produkty a služby hned vedle odpadků a mrtvých zón. Podbízivé hlasy z tlampačů tu přes sebe nabízejí všechno možné, nejrůznější slevy – na kosmetiku, na elektroniku, na konkrétní služby, na maso… Odtud název projektu – DIKTÁT PODMÍNEK. Výstava v Hale 17 je věnována tomuto spotřebnímu bludišti, které může být přiměřenou metaforou pro určitý charakteristický rys neodbytné současnosti. Také to, že výstava trvá v pronajatých prostorách poměrně krátce, splňuje onen tržní formát akcelerace a neustálého spěchu za něčím novým. Improvizovaná, dočasná výstavní síň na 10 dní je svým způsobem galerijní performancí, nebo přímou „provozní“ intervencí do odlišného prostředí. Čtěme název výstavy DIKTÁT PODMÍNEK i z této perspektivy.

Jádrem výstavního projektu je téma sociální rozpornosti ve vztahu k zobrazování figury v současném výtvarném umění. Je to právě figura, která přijímá zástupné stigma za různé druhy rozporuplných zkušeností. Ona se stává nositelem role, v níž je znovu přehrávána „problematická partie“ či „krize“ zpochybňující dosavadní jistoty a otevírající nové ontologické horizonty a psychologické propasti. Promlouvá o otázkách svobody a nesvobody, o determinacích, o propagandě, ideologii, totalitních praktikách i dědictví, o zaneseném podvědomí, potlačených slastech i sublimované vitalitě, ale také o odhodlání čelit všem těmto chimérám a překážkám, nebo alespoň o úsilí podrobit je konkrétní diagnóze. DIKTÁT PODMÍNEK je stanovenou koncepční rovinou, vůči které se vymezují jednotlivá malířská a sochařská díla. V podmnožině se ocitá figura jako základní narativ a ústřední demonstrační princip. Figura jako jednatel ztrácející se v mnoha paralelních scénářích všedního dne, které se vždy odvíjejí ve směru z minulosti (paměť) k horizontu budoucnosti (vize).

Petr Vaňous, kurátor projektu

Autoři:
CZESANÝ Jonáš (1972)
HÁBL René (1968)
KOMM Kateřina (1990)
KOREČKOVÁ Markéta (1975)
KORPACZEWSKI Igor (KW) (1959)
MAREK Jiří (1991)
PEŠAT David (1980)
SEDLECKÝ Zbyněk (1976)
SLANINKOVÁ Gabriela (1993)
ŠMÍD Pavel (1964)

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr. (a mě moc mrzí že jsem nemohl)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Diktát podmínek. Figura dnes