Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy dětských kreseb Děti, válka, naděje

Do 10. 10. 2022 najdete v novém galerijním prostoru v prostoru vestibulu metra Náměstí republiky, výstup Masarykovo nádraží, Praha 1, velmi zajímavou a místy hodně smutnou výstavu dětských kreseb Děti, válka, naděje.

Kreslení a malování jsou způsob, jak se vyrovnávat s traumaty války. Ukazuje to i výstava Děti, válka, naděje, která je k vidění ve stanici pražského metra Náměstí republiky (výstup Masarykovo nádraží). Obrázky malovaly ukrajinské děti ve věku tři až čtrnáct let. A to jak přímo na Ukrajině, tak i po útěku do Česka.

„Některé obrázky nám zprostředkovala psychologická asociace z Ukrajiny, takže byly z různých oblastí. Od dětí z Chersonu, Oděsy, Kyjeva. Řada z nich vznikala v terapii. Některé vznikaly spontánně, třeba ty z krajských center asistenční pomoci. Dodali mi je kolegové, kteří tam pracovali,“ uvedl psycholog Štěpán Vymětal, který se zaměřuje na psychologii mimořádných událostí a krizového řízení.

Obrázky vyjadřují celou škálu témat. Trauma z války, stesk po domově, poděkování za pomoc, ale i naději a odhodlání. K častým motivům patří i sounáležitost s ukrajinským národem. „Nejdříve jsem si říkal, že to jsou obrázky na nějaké zadání, ale pak jsme si všimli, že to tak děti kreslí i spontánně. I velmi malé děti. Barvy žlutá a modrá, slunečnice, kroje, klikva jako národní plod. Při narušení, kdy děti jsou často přesídlené, se tak vypořádávají s tím, že si udržují národní identitu,“ míní Vymětal. 

Do kreslení se dětem promítá i smrt a ohrožení, jejichž blízkost mnohé poznaly na vlastní kůži. „Některé obrázky mají vyloženě traumatický potenciál. Například sedmiletá holčička namalovala rakety, které dopadají na domy, jiný obrázek, od sedmiletého chlapce, je vyplněný drony, letadly, tanky a nahoře je připsáno Já chci mír,“ upozorňuje psycholog.

Malování má – nejen pro děti – terapeutické účinky. Zpracovat trauma pomáhá jak spontánní kreslení, tak cíleně využívané v arteterapii. O své konkrétní příběhy se autoři obrázků podělili ale někdy i slovy. „Některé děti na druhou stranu připisovaly, co zažily, že byly ve sklepě, zažily bombardování, ale už jsou v bezpečí. Takové vzkazy k tomu samy přidávaly,“ upřesnil Vymětal.

Pořadatelé plánují převést kresby i do elektronické podoby, aby prostor dostaly i obrázky, které se na výstavu nedostaly. Celkem se jich sešlo dvě stě padesát.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy dětských kreseb Děti, válka, naděje