Vernisáž výstavy Design! v pohybu – transportní design očima studentů vysokých škol
Do 8.12.2018 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá výstava Design! v pohybu – transportní design očima studentů vysokých škol.
Kam se bude a má ubírat transportní design? Jak jeho budoucnost vnímají studenti českých a slovenských vysokých škol? Tak bychom mohli stručně shrnout nejnovější výstavu v Galerii UM Design! v pohybu.
Výstava kurátorů Jany Mattas Horáčkové a Vlastimila Bartase, který je asistentem Ateliéru průmyslového designu UMPRUM, se zaměří na možnosti dopravy budoucnosti. Instalace nabídne klasické návrhy automobilového designu, řešení mobility v městských aglomeracích včetně osobních dopravních prostředků jako jsou kola a koloběžky.
Představí se na ní práce celkem sedmi českých a slovenských vysokých škol, které se designem dopravních prostředků zabývají. Původ výstavy můžeme hledat v projektu doc. Miroslava Zvonka z STU Bratislava, který propojoval školy s tímto zaměřením a prezentoval jejich projekty.
Aby si návštěvníci výstavy mohli nové modely prohlédnout do posledního detailu, nesoustředí se expozice jen na standardní skici, vizualizace a modely. Díky virtuální a augmentované realitě bude možnost si vybrané exponáty téměř osahat. Jejich prostřednictvím si budou moci do detailu prozkoumat tramvaje a autobusy nebo interiér sportovního modelu auta.
Těšit se můžou například na transparentní model vozu Audi z bratislavské VŠVU, elektromobil pro udržitelné město z bratislavské STU, nebo elektrický skútr určený pro městské prostředí z ateliérů VUT v Brně. Zaujme jistě i socha-model automobilu Ateliéru průmyslového designu UMPRUM. Tento návrh blízký art designu se nechal inspirovat meziválečnou avantgardou, konkrétně ruským konstruktivismem a byl navržený pro pohyb v Moskvě. VUT Brno i UMPRUM se již dlouhodobě zabývají městskou hromadnou dopravou, přičemž na výstavě představí projekty autonomních tramvají.
Vybrané exponáty reflektují představu vizí budoucnosti, která vychází ze současného vývoje materiálů a technologií. Snaží se zároveň předpovědět možný vývoj a reagovat na všechny potřeby. „V návrzích transportního designu se zrcadlí i hlubší otázky, jako jsou hranice nových technologií a jejich využití, ekologie nebo budoucnost designu vázaného na průmysl a nové technologie“, zachycuje přemýšlení mladých studentů jeden z kurátorů Vlastimil Bartas.
Těmito otázkami se ostatně zabývá i bohatý doprovodný program výstavy, jehož hlavní částí je konference. Konference věnovaná budoucnosti v transportním designu proběhne ve středu 14. 11. 2018 od 19 h v CAMPU – Centru architektury a městského plánování v Praze. Budou se zde projednávat nejen otázky daleké budoucnosti, ale i současné, jako je autonomní doprava, sharování vozů, problematika osobních automobilů ve veřejném prostoru budoucnosti, veřejná doprava a celkový vliv dopravy na život a ekologii ve městech. Mezi hosty budou zastoupeny významné osobnosti z řad designérů, vědců nebo filosofů.
Vystavující školy:
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
Fakulta architektúry STU v Bratislavě
Fakulta umení TU v Košiciach
Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně
Fakulta multimediálních komunikací UTB ve Zlíně
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislavě
Kurátoři projektu: Jana Mattas Horáčková, Vlastimil Bartas
Architekti výstavy: Ondřej Lalák, Jan Večerek
Grafický design: Jakub Novotný
Animace: Kryštof Novák
Produkce: Šárka Váňová, Vlastimil Bartas