Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy děl Kurta Gebauera a Eugena Jindry: Kugemat – Morgenabendtot

6. 9.-22. 9. / SmetanaQ / Instalace

Do 22.9.2018 bude ve 3.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava děl Kurta Gebauera a Eugena Jindry: Kugemat – Morgenabendtot.

Kurta Gebauera (* 1941) výstava představuje jako sochaře, malíře i fotografa. Instalace obsahuje atypické výseče jeho dosavadní tvorbou od roku 1955 do současnosti. Mnohá díla jsou vystavena poprvé (kresby z 50. let, sochy trubkounů, akvarely a Gebauerův největší obraz na plátně o rozměrech 5 x 4 m). Společně s Kurtem Gebauerem vystavuje pod uměleckým pseudonymem Morgenabendtot také sochař Eugen Jindra (*1932). Pro šestaosmdesátiletého umělce je to jeho vůbec první výstava! Kdyby jej nedávno neobjevil významný pražský sběratel umění možná by se umělecká obec neměla šanci s jeho tvorbou seznámit. Rodina umělce byla perzekuována nacisty i komunisty. Jindrovi se zázrakem podařilo vystudovat architekturu, své návrhy za komunismu však nesměl realizovat a živil se příležitostnými pracemi. Po dobu normalizace až do sametové revoluce byl nucen tvořit pouze „do šuplíku“. Ve svých dvou ateliérech za posledních dvacet devět let vykoval ze železa zhruba 150 plastik; přes dvacítku z nich je nyní možné shlédnout na výstavě Kugemat.. Jindra si libuje v jinotajích a zahaluje svá díla tajemstvím. Úspěšně pracuje s šifrou, kdy do několika děl zakódoval například verše z Máchova Máje, Goetha, ale i jím předpovězené datum úmrtí Vladimíra Putina.

Vstup do SmetanaQ je po celou dobu výstavy zdarma.

Galerie Čermák Eisenkraft vznikla v roce 2013 s ambicí stát se významným hráčem na poli obchodu s poválečným a současným českým, ale i světovým uměním. Zakladatelé Tomáš Zapletal a David Železný, kteří již na českém trhu s uměním působili dříve samostatně, si za hlavní cíl stanovili vytvoření důvěryhodné, seriózní instituce mezinárodního významu, která díky nejvyšším standardům své práce přispěje ke kultivaci trhu s uměním v České republice.
S galerií spolupracuje Nadační fond CE, který již druhým rokem podporuje současné české, ale i zahraniční umělce v jejich činnosti. Fond podpořil například tyto autory: Magdalena Jetelová, Milan Kunc, Jiří Černický, Šimon Brejcha, Martin Velíšek, František Matoušek a další.
V současné době galerie provozuje výstavní prostory v Praze 1 v Dlouhé 12 a na Smetanově nábřeží 4 – 3. patro domu SmetanaQ.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy děl Kurta Gebauera a Eugena Jindry: Kugemat – Morgenabendtot