Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Dědictví. Tradice, inovace, móda

Do 10.12.2016 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná zajímavá výstava Dědictví. Tradice, inovace, móda.

Výstava Dědictví, kterou připravila Alice Klouzková, představí v Galerii UM tradiční textilní techniky Čech a Moravy a možnosti jejich využití v oděvním designu. Její projekt dokazuje, že tradiční rukodělné techniky nejsou odsouzeny k zániku, ale mohou existovat jako funkční prvek soudobého oděvního designu.

Obnovení spolupráce s lokálními výrobci je aktuální celosvětový trend preferující tradiční výrobní postupy a produkci, která splňuje potřebu ekologického a etického přístupu k módě. Projekt „Dědictví“ podporuje regionální výrobce, ukazuje jejich příběhy, bohatou historii a cenné dovednosti. Jeho součástí je i popsání role zaniklé instituce Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV).

Výstava nemapuje tuto problematiku jen historicky. Důležitou částí je praktický výstup doktorské práce Alice Klouzkové – nová, inovativní módní kolekce oděvů s výrazným řemeslným akcentem. Prezentované oděvy vznikly ve spolupráci s lokálními výrobci, kteří jsou mistry ve svém oboru, a tradičními českými firmami s unikátním know-how předávaným po generace.

Alice Klouzková patří mezi přední osobnosti v oblasti módní tvorby své generace. Její dlouhodobé autorské téma čerpá z tradice a zabývá se převážně rukodělnými technikami. „Projekt Dědictví – disertační práce na téma reinterpretace tradičních textilních technik v kontextu soudobého oděvního designu se slibně rýsuje jako naprosto zásadní oborový počin a velmi cenný příspěvek do profesionálního archívu Ateliéru módní tvorby. Pečlivě a původním způsobem mapuje národní identitu a inovativně ji aplikuje do současnosti”, říká k projektu MgA. Pavel Ivančic, MA – vedoucí Ateliéru módní tvorby UMPRUM.

Instalaci, kterou připravila Lenka Míková, tvoří dva hlavní prvky – látky zavěšené v prostoru a pracovní stoly. Prezentace technik zůstává vizuálně čistá, minimalistická až skoro abstraktní. Doplňují ji fotografie Tomáše Brabce (série portrétů řemeslníků a reportáží z jejich dílen) a projekce Karin Zadrick (kolekce oděvů Alice Klouzkové).

K výstavě vychází i doprovodná publikace „Dědictví. Tradice, inovace, móda“ přibližující problematiku tradičních textilních technik a jejich využití v módním designu. Na knize spolupracovala řada renomovaných odborníků včetně Lidewij Edelkoort. Z odborných textů a rozhovorů s řemeslníky se čtenář dozví o historii, samotném procesu výroby i současném využití konkrétní techniky. Součástí publikace je i bohatý obrazový doprovod – např. unikátní archivní materiály ÚLUV nebo reportáže z dílen. Knihu graficky zpracoval Adam Uchytil, který do projektu vložil osobní pohled a jedinečný přístup k tradici na níž navazuje a zároveň ji boří a každý rozhovor i text sázel s individuálním přístupem. Adam je také autorem loga projektu, jež do jednoho piktogramu krásně spojuje tři hodnoty (ruka, srdce, hlava) navazující na klíčové pojmy hnutí Arts and Crafts.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Dědictví. Tradice, inovace, móda