Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Dariji Jelincic: Escapes

Do 8.3.2020 bude v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná zajímavá výstava Dariji Jelincic: Escapes.

Všichni v každodenním životě toužíme po chvílích klidu. Darija Jelincic se svému projektu Escapes začala věnovat právě během takového hledání v roce 2011.

Jejím prvním útěkem před stresujícím životem v Praze byl last minute zájezd na řecký ostrov Lesbos. Nechala město za zády a našla vytoužený mír na ostrově, kde ji čekala jen nekonečná modř oblohy a moře. Ocitla se uprostřed nezměrného prostoru, jen sama se sebou a utišující linií horizontu. Přimělo ji to k úvahám o tom, nakolik jsme uvězněni v našich vykonstruovaných realitách městských aglomerací, kde nás neustálé snahy o úspěch stále více vzdalují přírodě a vposledku i nám samým.

Po odjezdu z ostrova se začala zajímat o to, jak lidé řeší problémy, které městem definované prostředí vytváří. Začala v Praze, kde žije, a pokračovala během svých mnohých cest po světě: v Řecku, Holandsku, Spojených státech, Chorvatsku, Vietnamu, Thajsku a Kambodži. I všude tam hledala chvíle klidu.

Darija své fotografie aranžuje velmi pečlivě; své subjekty umisťuje do středu kompozice a snaží se vystihnout jejich vztah s okolním prostředím. Zkoumá je prostřednictvím jejich zkušenosti z daného prostoru.

Projekt Escapes je sondou do lidské zkušenosti a našeho rozpoložení v oněch okamžicích klidu, ale také do jeho fyzického aspektu – jako by nás snímala na atrakci v zábavním parku. Díváme se k nebi a zároveň vidíme pohodlně usazené návštěvníky, s nimiž se pomalu otáčejí sedadla a nad sebou nemají nic než modrou oblohu.

Darijiny Escapes jsou hledáním toho, co jsme cestou ztratili. Jsou hledáním našich kořenů, našeho spojení s přírodou a s druhými. Úniky jsou proto paradoxně hledáním cesty zpět domů.

Silvia PotockiFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Dariji Jelincic: Escapes