Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Dalibora Bednáře: Se Sudkem za zády

Do 1. 9. 2023 je v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná v podzemí velmi zajímavá a krásná výstava Dalibora Bednáře: Se Sudkem za zády.

Kurátor galerie: Igor Hlavinka

Text Miroslava Kovala z roku 2016 o autorovi a jeho fotografiích (upraveno):

,,Dalibor Bednář fotografuje z čiré radosti a vnitřní nezbytnosti. I v digitálním čase trvá na analogové podobě, staví na jejích nenahraditelných kvalitách a vlastnoručním zpracování v temné komoře; na černobílém podání, které vyloučením barvy posílí tvar a vede k pevnému řádu zobrazeného motivu.
Od roku 2001, od kterého souvisle vystavuje, zrodila se dlouhá řada jeho cyklů, kromě Ocelového města z roku 2014 vesměs černobílých. Byla to Evropa na dlani / 2001, Jemné křivky těla / 2002, Paříž, Paříž / 2005, Krajiny vnitřní a vnější / 2007, Osm snímků pro Františka / 2009, Banát / 2010, Markéta / 2011, Tři na Ukrajině / 2012, (ne)známí / 2012, Lidé na pouti / 2013.

Ten nejnovější s názvem Se Sudkem za zády (poklona mistrovi hned ke dvěma výročím, sto dvaceti letům od jeho narození a čtyřiceti od úmrtí) je jádrem výstavy. Je to dvacet kontaktních fotografií v rámech 40×50 cm, snímaných historickými přístroji Magnola 13×18 cm a Linhof Technika 9×12 cm, fotoaparáty podobnými Sudkovým. Rodily se v průběhu tří let na Hukvaldech a v pralese Mionší, kam Josef Sudek rád se svým „asákem“, Petrem Helbichem (*1929) jezdil fotografovat. Znovu tak po šedesáti letech zaznamenávají trvání v proměnách místa, přírody a života v ní.

Výstava opakuje tři předchozí, uspořádané na Hukvaldech, v Mostech u Jablunkova a v Šumperku. Ale i jiné Bednářovy snímky se řadí k beskydským do zjevných souvislostí a dominantní soubor jeho rozšířením dolaďují. Společně vtahují do bezčasí okamžiku zapsaného v prapaměti bytí. Jejich „dobré světlo“ měkce obepíná tvary a obaluje tichem, které hladí.“

Miroslav Koval k výstavě v galerii Jiřího Jílka 2016 (upraveno)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Dalibora Bednáře: Se Sudkem za zády