Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Čtyřlístek a jeho přátelé

18. 7.-20. 10. / Poštovní muzeum / Ilustrace

Do 20.10.2019 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná v obou patrech velká a krásná výstava Čtyřlístek a jeho přátelé.

Výstava představuje známkovou tvorbu duchovního otce Čtyřlístku Jaroslava Němečka a jeho přátel, kteří během padesátileté historie do stejnojmenného komiksového časopisu pro děti tradičně přispívali. Úspěšní autoři poštovních známek Jaroslav Němeček, Adolf Born, Karel Franta, Vladimír Jiránek, Helena Zmatlíková, Radek Pilař, Renáta Fučíková či Lenka Vybíralová jsou na výstavě zastoupeni svými originálními návrhy na známky, obálkami prvního dne a razítky s převážně dětskými motivy. Součástí výstavy je i méně známá volná ilustrační tvorba Jaroslava Němečka, představující originálně pojaté pohádkové příběhy s hrdiny Čtyřlístku Fifinkou, Myšpulínem, Pinďou a Bobíkem v hlavních rolích.

JAROSLAV NĚMEČEK (* 1944) vyrůstal v Praze – Modřanech v domku, který se později stal vzorem pro domeček Čtyřlístku v Třeskoprskách. Bratr Vladimír odebíral časopis Vpřed a sbíral Rychlé šípy. Inspirován bratrovými časopisy začal Jaroslav v deseti letech kreslit své první komiksy. Roku 1965 se stal umělcem na volné noze. Kreslil pro časopis Mateřídouška, vytvořil seriál Svetřík a Kramula a pro nakladatelství Orbis (později Panorama) leporela a trojrozměrné knížky Kocour v botách, Kouzelník Žito, Doktor zvířátek nebo Ali Baba a čtyřicet loupežníků.

V roce 1969 navrhl vlastní obrázkové čtení pro nakladatelství Orbis, a tak vznikl komiks Čtyřlístek. Příběhy čtyř kamarádů – Fifinky, Bobíka, Pindi a Myšpulína – zasadil do světa, který připomíná kraj kolem Máchova jezera pod hradem Bezděz. V roce 1990 založil soukromé nakladatelství Čtyřlístek. Pro děti nakreslil 650 seriálů Čtyřlístku, s jeho ilustracemi vyšlo 30 knížek. Film Čtyřlístek ve službách krále (2013) vidělo 250 000 dětí. K 50. výročí této kreslené čtveřice vznikl animovaný film Velké dobrodružství Čtyřlístku, který měl v kinech premiéru 4. dubna 2019. Jaroslav Němeček žije se svou paní Lucií v Praze. Stal se i jejím čestným občanem. V roce 2007 byl na festivalu KomiksFEST! uveden do komiksové Síně slávy.

Česká pošta, s. p., vydala první známky s motivem Čtyřlístku v roce 2010. O oblíbenosti známek svědčí i skutečnost, že od té doby vyšlo již šest emisí známek se Čtyřlístkem v celkovém nákladu téměř 40 milionů kusů.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Čtyřlístek a jeho přátelé