Vernisáž výstavy “Čtyři živly” – Sylwia Hacieja, Zdena Švancarová, Tiziano Marasco, Monika Grabowska
Do 29.3.2018 bude v Galerii u Zlatého kohouta, Michalská 3, Praha 1, přístupná skupinová výstava obrazů “Čtyři živly” – Sylwia Hacieja, Zdena Švancarová, Tiziano Marasco, Monika Grabowska.
Sylwia Hacieja
Malířka pocházející z polského Krakowa vystudovala užitkovou malbu v ateliéru ak. mal. Jaroslava Kláta na Soukromé Střední Umělecké Škole Designu v Praze. Pote studovala malířství v Polsku – bakalářské studium v Kolegium Sztuk Pięknych v Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, a magisterské studium na Univerzitě Marii-Curie Skłodowskiej v polském Lublinie pod vedením prof. um. Tomasza Zawadzkiego.
V obrazech, které autorka připravila pro aktuální výstavu je dominantní motiv „elementu vody“.
V jedné části vystavených maleb je znázorněno snoubení lodí a vody, nebo-li vztah mezí přírodou a konstrukci plavidla. Lodě prolínající vodní hladinu zanechávají barevnou stopu, kterou autorka snaží se s přesností zachytit v svých pracích.
Kromě sledování barevné stopy lodi v další častí představených obrazů věnuje se pátraní po barevné hře světel v proměně krajiny na zlomku dne a noci, které jsou vlastně „zavěšené“ na hranici nokturna.
Mimo jiné Sylwia věnuje se fotografií a je organizátorkou výstav pro žižkovský prostor Kukmal Hilda (bývaly Le Boudoir),
a pořádala výstavy pro kavárnu a galerii Róza K. a restauraci Mon Ami.
Monika J. Grabowska
Malbu studovala v Polsku u profesora Janusze Kaczmarského.
V současnosti maluje převážně akrylovou technikou.
V obrazech se zajímá se především o barvu, hledání prostoru a světla.
Prezentovaný cyklus se zaměřuje na světelné reflexy.
Kromě malby se věnuje se ilustracím, obálkám dětských knih a grafickým projektům.
Tiziano Marasco
Italský umělec žijící od roku 2011 v Praze, kde kromě umělecké činností zabývá se překladatelstvím a žurnalistikou.
V roce 2004 se začal věnovat se malbě jako samouk.
Během studium jazyků na univerzitě účastnil se volitelných kurzů malby na benátské akademii v Itálii (v rozmezí 6 let).
Tiziano jeví velký zájem o volnou tvorbu a experimentovaní, v průběhu let vymyslel vlastní výtvarnou techniku – malbu na černé platno (olej nebo akryl). Jeho díla jsou silně ovlivněné grafikou a ilustracemi.
Maluje především krajiny (reálné či fantastické) nebo lidi.
V jeho tvorbě je zřetelně viditelná technická disciplina a úcta k malířským vzorům a dějinám malířství vůbec. Statičnost, melancholie, tajnuplnost a opuštěnost dominuje v obrazech Tiziana, přesně jako u Italské pittura Metafisica, jehož hlavním představitelem byl malíř Giorgio de Chirico.
Zdena Švancarová se narodila v roce 1971 v Turzovce na Slovensku, kde vyrůstala u svých prarodičů. Od svých 10 let se věnuje umělecké tvorbě.
Ve věku 24 let se odstěhovala do Prahy, kde se intenzivní prací v realitách, postavila na vlastní nohy. Zároveň také vyspěla ve své duchovní práci a intuitivní
kresbě. Múzy a andělé vedli její ruku s tužkou a štětcem. Její obrazy jsou přímím otiskem jejího duchovního světa. Jsou symbolické, někdy až příliš dětinské, občas realistické, jindy uchvátí naše srdce.
Dnešní výstavě vévodí v její tvorbě „Labuť“. Krůpěje deště třpytící se v duze, luční květiny rostoucí na břehu rybníka, jsou zrcadlem jejího světa.