Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Co se skrývá pod podlahou? Archeologický výzkum Klementina

Do 10.11.2019 bude v Galerii Klementinum, Mariánské nám. 190, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Co se skrývá pod podlahou? Archeologický výzkum Klementina. Otevřeno denně mimo pondělí od 10.30 do 18.00 hod. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza.

Z Klementina, historického areálu bývalé jezuitské koleje, kde nyní sídlí Národní knihovna, dýchá historie prakticky odevšad. To potvrzuje i výstava v Galerii Klementinum, nazvaná „Co se skrývá pod podlahou – archeologický výzkum Klementina“, která návštěvníkům přiblíží archeologické objevy v této lokalitě.

Pokud se archeologové vypraví provádět své výzkumy v historickém centru Prahy, je téměř jisté, že odhalí nejednu zajímavost. A právě s těmito archeologickými nálezy seznámí veřejnost výstava „Co se skrývá pod podlahou – archeologický výzkum Klementina“, kterou připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.

Expozice představí nejdůležitější výsledky výzkumů, které proběhly v Klementinu v letech 1997 – 2017. Ty přinesly zcela nové informace o středověké historii místa. Vystaveny budou i zajímavé artefakty, které se v areálu našly. Dále bude možné si prohlédnout model dominikánského kláštera, který jezuitská kolej postupně nahradila. O něm se dlouho myslelo, že během výstavby barokního areálu Klementina zcela zanikl. „Rekonstruován je i vzhled a proměna okolní středověké zástavby včetně dosud neznámých románských staveb“ sděluje Mgr. Jan Havrda, vedoucí oddělení archeologických výzkumů Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze. Na výstavě tak bude možné vidět, jak oblast vypadala dlouho před příchodem jezuitů. „Navíc vůbec poprvé se zde návštěvníci dozvědí informace o nejstarších pohřebištích v této části města, jejichž počátky spadají až do 9. století“ doplňuje Mgr. HavrdaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Co se skrývá pod podlahou? Archeologický výzkum Klementina