Vernisáž výstavy Co se skrývá pod podlahou? Archeologický výzkum Klementina
Do 10.11.2019 bude v Galerii Klementinum, Mariánské nám. 190, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Co se skrývá pod podlahou? Archeologický výzkum Klementina. Otevřeno denně mimo pondělí od 10.30 do 18.00 hod. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza.
Z Klementina, historického areálu bývalé jezuitské koleje, kde nyní sídlí Národní knihovna, dýchá historie prakticky odevšad. To potvrzuje i výstava v Galerii Klementinum, nazvaná „Co se skrývá pod podlahou – archeologický výzkum Klementina“, která návštěvníkům přiblíží archeologické objevy v této lokalitě.
Pokud se archeologové vypraví provádět své výzkumy v historickém centru Prahy, je téměř jisté, že odhalí nejednu zajímavost. A právě s těmito archeologickými nálezy seznámí veřejnost výstava „Co se skrývá pod podlahou – archeologický výzkum Klementina“, kterou připravila Národní knihovna ČR ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.
Expozice představí nejdůležitější výsledky výzkumů, které proběhly v Klementinu v letech 1997 – 2017. Ty přinesly zcela nové informace o středověké historii místa. Vystaveny budou i zajímavé artefakty, které se v areálu našly. Dále bude možné si prohlédnout model dominikánského kláštera, který jezuitská kolej postupně nahradila. O něm se dlouho myslelo, že během výstavby barokního areálu Klementina zcela zanikl. „Rekonstruován je i vzhled a proměna okolní středověké zástavby včetně dosud neznámých románských staveb“ sděluje Mgr. Jan Havrda, vedoucí oddělení archeologických výzkumů Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Praze. Na výstavě tak bude možné vidět, jak oblast vypadala dlouho před příchodem jezuitů. „Navíc vůbec poprvé se zde návštěvníci dozvědí informace o nejstarších pohřebištích v této části města, jejichž počátky spadají až do 9. století“ doplňuje Mgr. Havrda