Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Čína 30. let 20. století ve fotografiích prof. Čermáka

15. 9.-15. 10. / KC Prádelna / Fotografie

Nejméně do 15.10.2016 bude v Komunitním centru Prádelna, Holečkova 38a, Praha 5 (tram U Zvonu), přístupná zajímavá výstava Čína 30. let 20. století ve fotografiích prof. Josefa Čermáka.

Pod názvem “Čína 30. let 20. století ve fotografiích prof. Josefa Čermáka” výstava představí reprodukce téměř stovky fotografií, které pořídil strojní inženýr Josef Čermák při svých pracovních pobytech v Číně během let 1933 – 36.

Prof. Josef Čermák se narodil roku 1900 a v průběhu své profesní dráhy pomáhal uskutečnit společné plány zaměstnanců Škoda Works o industrializaci Číny v energetickém oboru. Doba, kdy byly snímky pořízeny, znamenala pro Čínu období plné zvratů a probíhalo v ní mnoho významných událostí – například Dlouhý pochod Mao Ce-tunga, či I. Japonsko – čínská válka v Mandžusku, během které v roce 1934 generál Čankajšek, hlavní představitel Kuomintangu, konzervativní politické strany, zlikvidoval Čínskou sovětskou republiku, čímž umožnil zahraničním investorům vstup na místní trh.

Josef Čermák byl účastníkem několika cest, v rámci kterých jeho firma v této oblasti budovala elektrárnu, cukrovar, instalovala turbíny nebo exportovala parní lokomotivy. Toho všeho se zúčastnil nejen jako zaměstnanec firmy Škoda Works, ale také jako vášnivý fotograf s duší cestovatele, díky čemuž máme dnes, po více než osmdesáti letech, možnost poznat něco z neklidné atmosféry té doby. Mezi fotografiemi nalezneme jak snímky technického rázu, tak i tradiční “dovolenkové” záběry, nechybí však ani zajímavé momentky z běžného života lidí v Číně, reflektující ono rozjitřené období. Nejedná se o umělecké záběry profesionálního fotografa, ale spíše o jakýsi osobní “dokument” autora. Navíc je to přípomínka doby, kdy měla česká firma Škoda mezinárodní prestiž a patřila k uznávaným celosvětovým lídrům ve svém oboru. Zároveň díky současným snahám o navázání ekonomické spolupráce s Čínou je toto téma aktuální i dnes.

Fotografie z rodinného alba poskytl Ing. Tomáš Václavek, vnuk Josefa Čermáka. Z těchto originálů většinou miniaturních rozměrů se podařilo zvětšit a reprodukovat prezentovaný výběr.

Spolupořadatelem této výstavy je i Pivovar Staropramen, s. r. o.

Výstava se koná pod záštitou JUDr. Petra Lachnita, radního MČ Praha 5.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Čína 30. let 20. století ve fotografiích prof. Čermáka