Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy České století v komiksu

Do 18.4.2017 bude v Galerii Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1 – Palác Lucerna, mezipatro (po schodech a naproti vstupu do Kina Lucerna), přístupná velmi zajímavá výstava České století v komiksu.

Otevřeno Po–Pá 16–22 h, vstup zdarma

Unikátní komiksová série Češi je úplná. Devět knih zaměřených na klíčové události moderních dějin naší země – od roku 1918 do roku 1992 – spojuje jméno spisovatele Pavla Kosatíka. Jeho texty, původně psané jako televizní scénáře, zpracovali přední čeští komiksoví tvůrci: Ticho 762, Vojtěch Mašek, Marek Rubec, Vojta Šeda, Dan Černý, Karel Jerie, Jiří Husák, Štěpánka Jislová a Karel Osoha.
Přestože komiksová série tematicky vychází z televizního seriálu České století, každý z výtvarníků se na látku podíval vlastním, osobitým způsobem, jednotlivé historické události tak svým přístupem obohatil a vytvořil originální, svébytné dílo. Výtvarníci měli v tvorbě poměrně volnou ruku, podstatné však bylo, aby historické momenty a postavy s nimi spojené nezesměšňovali. „Žánrem byla tragédie, ne groteska. Je důležité zobrazovat zlé věci jako doopravdy zlé. Kdo se zlu vysmívá, trivializuje utrpení obětí,“ formuluje hlavní ideu spolupráce s výtvarníky Pavel Kosatík.
Ukázky výtvarných předloh k jednotlivým knížkám všech devíti výtvarníků včetně skic a originálů doplněné dvoj či trojrozměrnými tematickými objekty budou k vidění na společné výstavě České století v komiksu v Galerii Lucerna od 30. března do 18. dubna 2017.

Partnerem výstavy je Nakladatelství Mladá fronta.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy České století v komiksu