Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2022

Do 8. 1. 2023 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, v mezzaninu a malé dvoraně přístupná velmi zajímavá výstava laureátů a laureátek  33. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, kterými jsou Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Radakulan, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek.

Společnost Jindřicha Chalupeckého a Národní galerie Praha obnovily své partnerství a v rámci společné výstavy, kterou kurátorsky zaštítí umělecko-kurátorské duo Jaro Varga a Anetta Mona Chișa, představí laureáty a laureátky 33. ročníku nejvýznamnějšího tuzemského ocenění pro autory a autorky do 35 let.

Letošními oceněnými jsou Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Radakulan, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek. Mezinárodní porota ve složení Ivet Ćurlin (Kunsthalle Wien), Anna Daučíková (umělkyně a pedagožka), Charles Esche (Van Abbemuseum, Eindhoven), João Laia (Muzeum současného umění Kiasma, Helsinky) a Jan Zálešák (kurátor a pedagog) vybírala z celkem 80 portfolií zaslaných autorkami a autory prezentujícími svou tvorbu na české scéně současného výtvarného umění. Výsledný výběr reprezentuje širokou škálu médií i obsahových přístupů, ve kterých se objevují témata lidského působení na planetu, ale také na sebe navzájem v rámci společenských či rodinných struktur, a otázky ohledně nuancí fyzických a virtuálních těl, genderu a vztahů, do kterých se dostávají.

Společně s výstavou laureátů a laureátek mají návštěvníci možnost vidět také speciální prostorovou instalaci zdánlivě levitující ve vzduchu na úrovni Mezaninu a ochozu 1. patra Veletržního paláce. Na lanové konstrukci jsou umístěny umělecké příspěvky ve formě tisků na textilu, kterými se na výzvu kurátorského týmu rozhodlo zareagovat dalších celkem 52 umělkyň a umělců z řad přihlášených do stávajícího ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Již tradičně bude společně s přehlídkou CJCH zahájena také výstava Konečnost našich písní proti nekonečnosti času a prostoru zahraničního hosta, kterým je letos thajský multimediální umělec Korakrit Arunanondchai. Jeho imerzivní instalace již zná publikum významných světových institucí a přehlídek, jako jsou MoMA v New Yorku, Secession Vienna ve Vídni nebo Berlínské bienále.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2022