Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Čas snů – současné aboriginské umění

Do 17.8.2016 bude v Galerii Nativ, Bělohorská 92, Praha 6, přístupná výstava Čas snů – současné aboriginské umění.

Fotky ze společenské části vernisáže: fotograf Dreamtimeart.

Aboriginci nemají svůj vlastní psaný jazyk. Nahrazují ho malbami, které popisují mapy, příběhy a různé ceremonie. Nejstarší jeskynní malby jsou staré několik tisíc let. V 70. letech 20. století vyzval učitel výtvarné výchovy Geoffrey Bardon Aborigince v Panunya, severozápadně od Alice Springs, aby začali zachycovat své příběhy na plátno. Tyto obrazy jsou charakteristické „tečkovanou“ technikou, tvořenou pomocí akrylových barev a klacíků. Vyznačují se pestrou barevností. Žlutá barva znamená slunce, hnědá zemi, červená pouštní písek a bíla mraky a oblohu.

Téměř každý obraz má svoji píseň. Tyto písně sdělují důležitá fakta o obřadech a oblastech, kde se konají. Pro domorodce jsou tato místa posvátná a pouze oni je dokáží z malby vyčíst.

Výstavu pořádá Galerie Nativ s Dreamtimeart a Galerií M& M.

http://www.dreamtimeart.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Čas snů – současné aboriginské umění