Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Budoucnost je skryta v přítomnosti. Architektura a česká politika 1948-89

Do 22. 12. 2021 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá výstava Budoucnost je skryta v přítomnosti. Architektura a česká politika 1948-89. Otevřeno pondělí–sobota 10–18 hod.

Jedním z  akcentovaných témat doby socialistického Československa byla bytová výstavba. Nejen tímto problémem se zabývá výstava Budoucnost je skryta v přítomnosti. Architektura a česká politika 1948-89.

 Výstavní projekt ukazuje, nakolik jsou zdánlivě nesouvisející obory, jako je architektura a politika, úzce vzájemně propojené. Specifickým příkladem tohoto vztahu je fenomén socialistické výstavby, který se rodil z interakce státních zájmů, architektonické praxe a potřeb veřejnosti. Kurátorka Michaela Janečková se v rámci této koexistence snaží najít symbiózu i třecí plochy. Sleduje témata typická pro dané období, jakými byly praxe státních ateliérů, produkce materiálů v sektoru socialistického stavebnictví, spolupráce s výtvarníky, družstevnictví či propagace bytové výstavby.

 „Nikdo nechtěl, aby se reptalo, kritizovalo, nedej bože protestovalo kvůli nedostatku bytů nebo kvůli tomu, že lidi nemají na sídlištích obchody, kina a školky. Architektura vznikala v tomto trojúhelníku zájmů, někdy navzájem slučitelných a někdy naopak vytvářejících třecí plochy. Například stát chtěl ovládat výstavbu i distribuci bytů, ale neměl na to peníze, tak tlačil architekty do levnějších, typizovaných řešení. Zároveň využíval i snahy soukromých stavebníků, kteří si sami a rádi postavili domek za své peníze. Takovým nabízel finanční i jinou pomoc při výstavbě, dokonce povolil a podporoval družstevní stavění“, přibližuje problematiku kurátorka výstavy.

 Vztahy mezi jednotlivými skupinami zachycuje i samotná instalace. Exponáty jsou stavěny do vzájemných interakcí, které návštěvníkovi objasňují celý složitý mechanismus. Jak stát informoval a agitoval své občany, jaká byla nabídka a možnosti staveb, jak přistupoval k výstavbě, urbanismu a nezapomíná zmínit i významný vliv umění v architektuře. Dokládají to fotografie, videa, propagační, ale i k výstavbě kritické plakáty, katalogy domků i artefakty, jako velmi často využívaný kabřincový obklad. Samotné exponáty jsou doprovázeny rozšířenými popiskami, vyprávějícími příběh, který tematizuje některý z aspektů vztahu architekti – stát – veřejnost.

 Výstava Budoucnost je skryta v přítomnosti se snaží na vybraných exponátech demonstrovat aspekty mechanismů, které v trojúhelníku státní politiky, architektů a společnosti ovlivňovaly tehdejší výstavbu.

Kurátorka výstavy: Michaela Janečková

Výstava představuje jeden z výstupů výzkumného projektu Architektura a česká politika v 19.–21. století Katedry teorie a dějin umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury České republiky v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI II (DG18P02OVV041).



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Budoucnost je skryta v přítomnosti. Architektura a česká politika 1948-89