Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Brilliant by Design

Do 31.10.2015 bude v Českém centru, Rytířská 31, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Brilliant by Design.

Umění českých sklářů nemá ve světě obdoby. Výstavou Brilliant by Design se Česká centra rozhodla připomenout tradici a poukázat na nové trendy v „křehkém“ oboru. Oslovila Petra Nového, z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Ojedinělá výstava projela Evropou a nyní se po dvou letech vrací do Prahy. Českým návštěvníkům se tak nabízí mimořádná šance zhlédnout originální designové kousky předních českých designérů.

Koncepce výstavy vychází ze zdůraznění kvalita rozmanitosti práce českých designérů. Přehlídka ukotvuje moderní designérská díla do kontextu jejich historických předchůdců a poukazuje tak na rozličné aspekty vývoje české tradice výroby skla a porcelánu. Odborníci se shodují v názoru na její jedinečnost. Význam spatřují především v hodnotě příkladů úspěšných, nadčasových vzorů, sahajících do staleté historie, demonstrující kontinuitu sklářských výrobních postupů v Čechách.

Exkluzivní výstava vybraných exponátů nejlepších českých designerů se do Prahy vrací z Národního muzea v Litvě. Cesta „domů“ nebyla krátká. Začala v roce 2012 na mezinárodním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem. Následovaly další prestižní přehlídky: Bratislava Design Week, Budapešť Design Week, Stroganova akademie v Moskvě, Stockholm Design Week, Museum designu v Gentu, Galerie Galeteca v Bukurešti, Bienále skla v Sofii.

Výstava po derniéře v Českém centru Praha v rámci DESIGNBLOKu 2015 skončí svoji pouť ve sbírkách Muzea skla a Bižuterie v Jablonci nad Nisou, kde rozšíří sbírky současného českého skla.

Exponáty jsou díly Františka Víznera, Jiřího Pelcla, studia Olgoj Chorchoj, Martina Žampacha, Matěje Chabery, Vandy Mocové, Martina Faita, Reného Roubíčka, Arika Levyho, Ronyho Plesla, Zdeňka Lhotského, Jiřího Laštovičky, Viktora Chalepy a Daniela Piršče.
Kurátor Výstavy: Petr Nový, Muzeum skla a Bižuterie v Jablonci nad Nisou
Architektem výstay je známé studio Olgoj Chorchoj a grafický vizuál připravilo studio Marvil.
Organizátor výstavy: Česká centra
Hlavní partner výstavy: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Partneři: Messe Frankfurt, Happy Materials DuPont, Bomma, Crystalex, Crystalite, Verreum, Lhotský, Ajetoglass, Museum Kavalierglass, Moser, Thun, Český porcelain Dubí, Studio Piršč
Architekt výstavy: Studio Olgoj Chorchoj
Grafický design: Studio MarvilFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Brilliant by Design