Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Boré Ivanoffa a Marie Bouquet: Zrcadla Paříže

Do 31.3.2016 bude v Bulharském kulturním institutu, Klimentská 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Boré Ivanoffa a Marie Bouquet: Zrcadla Paříže.

Výstavu u příležitosti Dnů frankofonie organizuje Velvyslanectví Bulharské republiky a Bulharský kulturní institut ve spolupráci s Francouzským institutem.

Po úspěchu výstavy « Paris 13 : entre histoire et modernité » (Paříž 13: mezi historií a moderností) přichází dvojice Marie Bouquet – Boré Ivanoff s novým projektem, ve kterém se mistrně doplňují fotografie a malba.
Tentokrát se nejedná o kontrasty starého a nového v hlavním městě, ale o vnímání různých zrcadlení a odrazů, jež nám nabízí.

Život ve společnosti se vyvíjí, svět se žene vpřed a naše obytné prostory se tomu uzpůsobují.
Pařížská architektura, hluboce poznamenaná proměnami barona Haussmana, jeho širokými bulváry a kamennými domy, postupně přenechává místo novému urbanismu, přinášejícímu rozvoj zelených ploch a převahu lehkých konstrukcí a reflexních materiálů.
Tato nová architektura v duchu návratu ke kořenům, elegance a lehkosti, spočívá v modernějších a ekonomičtějších technologiích, splňujících také nové požadavky, zejména ekologické.
Vyvstává zde otázka, zda tento vývoj v urbanistické koncepci vedoucí k přítomnosti mnoha zrcadlových ploch v ulicích, nesymbolizuje zároveň i městskou společnost, jež se obrací ke svému obrazu a odrazu. Společnost si zakládá na vzhledu, a městská estetika jí nastavuje zrcadlo, v jehož střípcích se skrývají i možná zklamání.
Symbolickou sílu zrcadlení, červené nitky výstavy, dokonale doplňuje úplná zdvojenost děl, na jedné straně fotografie, a na druhé její odraz v podobě malby – plátno jemně přebírá obraz zachycený na fotografii a dodává jí nový rozměr, vytváří prostor k úvahám nad rozdíly obrazu a jeho zrcadlení.

Projít si tuto výstavu, jež mapuje všech 20 pařížských městských částí, přináší v rozmanitosti odrazů ještě další úvahy, stejně hluboké, o duších dnešních velkoměst.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Boré Ivanoffa a Marie Bouquet: Zrcadla Paříže