Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Berlín – hlavní město vědkyň

Do 11. 6. 2024 se v prostorách Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 3, Praha 1, koná velmi zajímavá a kvalitně odborně připravená výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Výstava je přístupná zdarma.

Smyslem výstavního projektu, za nímž stojí Goethe-Institut, Německá akademická výměnná služba DAAD a Univerzita Karlova, je představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.

 „Výstava představuje více než padesát vědkyň a badatelek z devíti zemí světa. Společné mají to, že pro svou práci našly zázemí v Berlíně, ve městě, o němž se stále častěji mluví jako o hlavním městě vědkyň,“ říká Barbora Boušová z Německé akademické výměnné služby DAAD: „Smyslem výstavy je seznámit české publikum s vědkyněmi, které mají velký vliv na vzdělávání, výzkum, a také na evropskou vědu,“ dodává Boušová.

Více než sto let poté, co byl oficiálně povolen zápis první studentky ke studiu, se Berlín může chlubit tím, že v něm působí velmi mnoho vědkyň, badatelek a výzkumnic: město má největší podíl profesorek v Německu, celkem v něm působí více než 15 000 vědkyň, od doktorandek až po rektorky univerzit.

Výstavu po boku partnerů z Goethe-Institutu a DAAD zahájila rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D a Mgr. Helena Reichlová, Ph.D., významná fyzička pevných látek, která při Fyzikálním ústavu Akademie věd aktuálně otevírá prestižní výzkumné centrum DIOSCURI, vědecký program iniciovaný německou Společností Maxe Plancka.

A které ženy jsou na výstavě zastoupeny? Umělkyně Elisabetta Citterio a Claudia Cagliano představují vědkyně činné na vedoucích pozicích evropské vědy a výzkumu. Patří mezi ně Maria Leptinová (předsedkyně Evropské rady pro výzkum, ERC), Edith Heardová (ředitelka Evropské laboratoře molekulární biologie, EMBL) a Fiona Wattová (ředitelka Evropské organizace molekulární biologie, EMBO), Asifa Akhtar (viceprezidentka Společnosti Maxe Plancka) a Magdalena Skipperová (šéfredaktorka časopisu Nature).



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Berlín – hlavní město vědkyň