Vernisáž výstavy Berlín – hlavní město vědkyň
Do 11. 6. 2024 se v prostorách Křížové chodby Karolina Univerzity Karlovy, Ovocný trh 3, Praha 1, koná velmi zajímavá a kvalitně odborně připravená výstava Berlín – hlavní město vědkyň. Výstava je přístupná zdarma.
Smyslem výstavního projektu, za nímž stojí Goethe-Institut, Německá akademická výměnná služba DAAD a Univerzita Karlova, je představit příběhy žen, které se navzdory překážkám staly úspěšnými vědkyněmi.
„Výstava představuje více než padesát vědkyň a badatelek z devíti zemí světa. Společné mají to, že pro svou práci našly zázemí v Berlíně, ve městě, o němž se stále častěji mluví jako o hlavním městě vědkyň,“ říká Barbora Boušová z Německé akademické výměnné služby DAAD: „Smyslem výstavy je seznámit české publikum s vědkyněmi, které mají velký vliv na vzdělávání, výzkum, a také na evropskou vědu,“ dodává Boušová.
Více než sto let poté, co byl oficiálně povolen zápis první studentky ke studiu, se Berlín může chlubit tím, že v něm působí velmi mnoho vědkyň, badatelek a výzkumnic: město má největší podíl profesorek v Německu, celkem v něm působí více než 15 000 vědkyň, od doktorandek až po rektorky univerzit.
Výstavu po boku partnerů z Goethe-Institutu a DAAD zahájila rektorka Univerzity Karlovy prof. MUDr. Milena Králíčková, Ph.D a Mgr. Helena Reichlová, Ph.D., významná fyzička pevných látek, která při Fyzikálním ústavu Akademie věd aktuálně otevírá prestižní výzkumné centrum DIOSCURI, vědecký program iniciovaný německou Společností Maxe Plancka.
A které ženy jsou na výstavě zastoupeny? Umělkyně Elisabetta Citterio a Claudia Cagliano představují vědkyně činné na vedoucích pozicích evropské vědy a výzkumu. Patří mezi ně Maria Leptinová (předsedkyně Evropské rady pro výzkum, ERC), Edith Heardová (ředitelka Evropské laboratoře molekulární biologie, EMBL) a Fiona Wattová (ředitelka Evropské organizace molekulární biologie, EMBO), Asifa Akhtar (viceprezidentka Společnosti Maxe Plancka) a Magdalena Skipperová (šéfredaktorka časopisu Nature).