Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Bára Mrázková: Yellow Box

Do 23.8.2020 bude v Ateliéru Josefa Sudka, Újezd 30, Praha 1 (po zazvonění třemi průchody pořád rovně dozadu a přes dvůr), přístupná velmi zajímavá výstava Báry Mrázkové: Yellow Box.

Budoucnost, jež se „podobá“ minulosti, si lze představit pouze tak, že ji vidíme jako její přímou projekci, a je tedy předvídatelná. Tak, jako přesně víte, kde jste se narodili, budete stejně přesně vědět, kde zemřete. Představit si budoucnost prosycenou nahodilostí, a nikoli jen jako deterministické prodloužení našeho vnímání minulosti je duševní operací, jíž nejsme schopni. Nahodilost je příliš mlhavá, než aby byla kategorií sama o sobě. Mezi minulostí a budoucností existuje asymetrie, která je příliš subtilní na to, abychom ji sami od sebe chápali.

Prvním z následků této asymetrie je skutečnost, že se ve svém přemítání o minulosti a budoucnosti nepoučíme ze vztahu mezi minulostí a minulostí, která jí předcházela. Narážíme tu na jakousi slepou skvrnu: přemýšlíme-li o zítřku, nevycházíme z toho, co jsme si předevčírem mysleli o včerejšku. V důsledku tohoto introspektivního omylu se nedokážeme poučit o rozdílech v našich předchozích předpovědích a tím, co se poté opravdu dělo. Uvažujeme-li o zítřku, představíme si jej zkrátka jako další včerejšek.

Bára Mrázková v současnosti studuje v Ateliéru fotografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze doktorský program. Předmětem jejího výzkumu je fotografie pořízená chytrými telefony.

….

Všechny fotky z výstavy a vernisáže: Petr a Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Bára Mrázková: Yellow Box