Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Bad Jokes / Ošklivé vtipy

Do 10. 2. 2023 bude v Artivist Lab, v prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, (vzadu do průjezdu, pak doleva a na konci dvora doprava) přístupná velmi zajímavá výstava Bad Jokes / Ošklivé vtipy.

Umělci: Saule Dyusenbina, Roman Zacharov, Yerbosyn Meldibekov, Said Atabekov, Saule Suleimenova, Yedlen Zikibay, Timur Nusimbekov

Kurátorka: Valeria Ibraeva

Výstava představí stručně dějiny Kazachsatánu pomocí umělecké reflexe. Základním tématem je problém dodržování lidských práv v Kazachstánu. Výstava je rozdělena na dvě části. První část ukazuje díla, která vyprávějí o problémech, s nimiž se Kazaši a Kazašky potýkají v každodenním životě, a druhá část výstavy představuje protestní potenciál a odpor. Reflektuje nejaktuálnější politické události z roku 2022. Všichni umělci poskytli svá díla, které si hrají ironicky nebo satiricky se situací související s porušováním lidských práv a svobod. Výstava bude doplněna o retrospektivu pro lepší pochopení politické situace.

Kazachstán, kde donedávna vládl autokrat Nazarbajev, se nikdy neproslavil dodržováním lidských práv. Pouhá skutečnost, že Nazarbajev sloužil jako hlava státu 30 let, vypovídá o tlaku na občanskou společnost v Kazachstánu. V roce 2019 Nazarbajev formálně předal otěže moci svému nástupci Tokajevovi, který byl brzy „zvolen“ prezidentem. Navzdory řečem o reformách tlak ze strany státu jen sílil. Rozpory mezi očekáváním změny mezi lidmi a touhou státu zachovat režim nakonec vedly na začátku ledna 2022 k masovým protestům. Formálním důvodem bylo zvýšení cen plynu. Pokojné protesty se přehnaly přes 60 obcí, včetně největšího města Kazachstánu – Almaty. Ekonomické a sociální požadavky rychle ustoupily politickým. Lidé strhávali sochy Nazarbajeva a požadovali politické reformy.

Dodnes se neví, jak a proč se pokojné protesty ve městě Almaty změnily v násilné. V reakci na to dal prezident Tokajev rozkaz střílet a zabíjet a požádal Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti o vyslání mírových jednotek do Kazachstánu. Rusko na výzvu odpovědělo. Přesný počet obětí těchto událostí stále není znám. Oficiální údaj je 238 mrtvých. Vyšetřování událostí je vedeno s přestupky. Stát nijak nespěchá s potrestáním bezpečnostních složek, které zabíjely a mučily.

Valeria Ibraeva narozená v roce 1955 v Taškentu (Uzbekistán). Filoložka, historička umění a kurátorka. Pracuje v Almaty (Kazachstán), kde byla šéfkou Sorosova centra pro současné umění od roku 1998. Po studiu filologie v Taškentu a umění v Repinově institutu v Petrohradu byla editorkou vydavatele Oner v Kazachstánu a viděla různá vydání tisku. V roce 1990 získala stříbrnou medaili z „Průmyslové výstavy SSSR“. Již několik let Ibraeva píše o moderním filmu a umění v Kazachstánu pro kazachstánské a mezinárodní noviny, časopisy a katalogy. Mezi její práce patří její články: „Co je to Centrum pro současné umění?“ (1997), „Komunikace: Zkušenosti interakce“ (2001) a „Väter und Söhne. Zwei Generationen neuer Künstler in Kasachstan “ [„Otcové a synové: Dvě generace nových umělců v Kazachstánu“] (2002). Jako kurátorka se zajímala o mezinárodní umění a média, která se přitahovala k rozhraní mezi uměním a literaturou a objala téma lidských práv. Ukázka těchto prací by zahrnovala „Výstavní prezentace katalogů pro 10 kazašských umělců“ (1996), „Lidská práva – existují lidská práva v Kazachstánu“ (1999), „Transzedens“. (2000), „Výstava věnovaná nespravedlnosti“ (2001) a „Politická záležitost: Nová angažovanost“ (2002).Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Bad Jokes / Ošklivé vtipy