Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Alma Mater Palaestra

9. 9.-3. 10. / Novoměstská radnice / Malba

Do 3. 10. 2021 bude v Galerii Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná velmi zajímavá výstava Alma Mater Palaestra.

Palaestra je spolek založený roku 1999 z iniciativy boxera Jana Baloga, juniorského mistra republiky z roku 1985. Palaestra latinsky znamená cvičiště nebo také bojiště, jednoduše prostor, na kterém se odehrává zápas, podle předem jasně daných pravidel. Hlavní náplní sportovního klubu, sídlícího v Trojanově ulici v Praze 2, je umožnit smysluplné trávení času dětem ze sociálně slabých rodin, které by si nemohly dovolit platit svým dětem žádnou zájmovou činnost. Zároveň se zde pravidelně věnuje boxerským tréninkům skupina, jejíž jádro tvoří výtvarní umělci, z nichž mnozí propadli boxu už na počátku 80. let 20. století, tehdy ve sportovním oddíle Pragovka. V několika posledních letech dostalo spojení sportu a výtvarného umění i podobu výstav v prostorách Novoměstské radnice v Praze 2.

Letos Palaestra představí dva umělce, kteří patří k nestorům této skupiny, sochaře Vojtěcha Adamce a malíře Ivana Komárka. 

Expozici uvedl hlavní kurátor Galerie středočeského kraje Richard Drury a je doprovázena katalogem s jeho textem.

VOJTĚCH ADAMEC, nar. 1956, Chlumec nad Cidlinou

1972-1976 Střední uměleckoprůmyslová sochařsko-kamenická škola v Hořicích

1976 – 1982 Akademie výtvarných umění v Praze

Vojtěch Adamec, školením sochař, představí na výstavě nejen své plastiky, ale především malbu. V ní se věnuje expresivně a poeticky pojaté krajině, v které se pohybuje člověk jako osamělý pozorovatel, poutník nebo bytost ze spirituálních či mytických světů. Někdy je převtělen i do zvířecí podoby a představuje tak archaický symbol prazákladního spojení lidské civilizace a jejího (dnes již většinou ztraceného) zakotvení v ekologické a duchovní rovnováze přírody.

O boxu říká: “Box je způsob života, prostor pro lidské vztahy a přátelství. Je to vzácný fenomén.”

 

IVAN KOMÁREK, nar. 1956, Praha

1972 – 1976 Střední odborná škola výtvarná v Praze

1976 – 1982 Akademie výtvarných umění v Praze (prof. Jan Smetana)

Zabývá se malbou, kresbou, koláží, grafikou (především litografií), tvorbou objektů, keramickou plastikou a realizacemi v architektuře (malba na zeď, keramické obklady, objekty z kovu a barevných plexiskel vyřezávaných laserem), občas se věnuje také ilustracím a užité tvorbě. Žije a pracuje v Praze a na Kladně.

Pro výstavu sestavil kolekci z nové tvorby, malby na plátně 100×150 cm, které jsou typické svojí plastickou řečí lidské tělesnosti. Elastické, mnohdy až groteskní deformace, kterými lidské tělo na jeho obrazech prochází, zviditelňuje různorodé a stále se měnící podoby “vztahové krajiny” člověka. Obrazová plocha je pro něj až scénograficky pojaté pódium, na němž se odehrává mezilidské střetávání, ať už na poli milostném, nebo i sportovním.

O boxu říká: “Box je obnažený boj a bolí, ale zároveň utužuje a myslím, že právě tohle má přínos i pro vlastní uměleckou tvorbu.”

Honzu Baloga jsem potkával v Pragovce od roku 1980. Střídali jsme se na trénincích v tamější boxovně. Tehdy jsem netušil, jak se nám v budoucnu zkříží cesta a na jak dlouho. V roce 2000 náš amatérský boxerský oddíl přichýlil Honza do Palaestry, kterou vybudoval v Americké ulici na Vinohradech. Začalo pro nás šťastné období – tréninky byly odpovědně vedeny a kouzlo osobnosti Honzy Baloga si nás podmanilo. Začalo přátelství i mimo boxovnu, vymýšleli se společné akce a především kulturní. Honzovi byl v roce 2009 nabídnut prostor v Trojanově ulici v Praze 2 na vybudování nové tělocvičny. Velkorysý prostor dovoloval zvýšit počet jak sportovních, tak i kulturních akcí. Palaestra se stala platformou pro všechny generace, stmeluje lidi různých profesí i národností. Já osobně alespoň jednou týdně do Palaestry na trénink docházím. To jsou příjemné chvíle, protože cvičit je potřeba a potkat lidi, kteří jsou kamarádi, potěší. Mnozí z nich jsou umělci, a proto se Palaestra prezentuje i výstavní činností. Toho všeho jsem rád součástí.”

Výstava se koná pod záštitou starostky MČ Prahy 2 Mgr. Jany Černochové.

Web: https://palaestra.ecn.cz/ 

Facebook: https://www.facebook.com/palaestrabox Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Alma Mater Palaestra