Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Alexander McQueen Memory

Do 22.7.2019 bude v The Designer Gallery v 1.patře obchodního centra Chodov, Roztylská 19, Praha 11 (přímo na metru Chodov), přístupná velmi zajímavá a krásně nainstalovaná výstava světoznámého britského módního návrháře Alexander McQueen Memory.

Čtrnáct modelů dámských šatů, které jsou v České republice vystaveny poprvé, bylo zapůjčeno z ISABELLA BLOW FOUNDATION.

Projektu se kurátorsky ujala česká návrhářka Liběna Rochová. Producent výstavy Milosh Harajda k výstavě říká: „Projekt vzniká v úzké spolupráci s Isabella Blow Foundation, jejímž cílem je podporovat mladé talenty v oblasti módního designu. Daphne Guinness, zakladatelka nadace a osobní múza Alexandra McQueena pro The Designer Gallery zapůjčila 14 ikonických modelů, jež jsou průřezem tvorby slavného návrháře. Tyto modely byl poprvé vystaveny v prestižním Somerset House v Londýně.“

…..

Alexander McQueen, celým jménem Lee Alexander McQueen (17. březen 1969 – 11. únor 2010) patřil k nejvýznamnějším britským módním návrhářům. Proslul především svou kreativitou a osobitým přístupem, v letech 1996–2001 pracoval jako hlavní návrhář pro módní značku Givenchy, poté založil vlastní značku Alexander McQueen. Za svou tvorbu obdržel mnoho významných ocenění.

Alexander McQueen se narodil 17. března 1969 v londýnském East Endu v rodině taxikáře a učitelky společenských věd jako nejmladší z šesti dětí. Ve svých šestnácti letech odešel ze školy a začal pracovat jako krejčí v londýnské Savile Row, zaměřené na zakázkovou výrobu pánských obleků. Později pracoval pro Kojiho Tatsuna a krátce také v Miláně jako asistent italského módního návrháře Romea Gigli.

Po návratu do Londýna se přihlásil na známou londýnskou módní školu Central Saint Martins College of Art and Design, kde hodlal vyučovat střih. Byl však přesvědčen, aby na školu nastoupil jako student módního návrhářství. V roce 1992 promoval a celá jeho absolventská práce byla koupena významnou stylistkou Isabellou Blow. Právě ta ho přemluvila, aby jako svou značku používal místo plného jména jen Alexander McQueen.

Brzy po ukončení studií založil Alexander McQueen vlastní výrobu oblečení pro ženy. Největší úspěch zaznamenal svými „bumster“ kalhotami, které své pojmenování získaly díky velmi nízko položenému pasu. V roce 1996 se stal hlavním módním návrhářem značky Givenchy, patřící mezi významné haute couture značky. Pro Givenchy pracoval následujících pět let do roku 2001. V tomto roce představil svou první vlastní kolekci. Již o rok dříve (2000) prodal 51% podíl své značky skupině Gucci, což mu následně umožnilo značnou expanzi. Otevřel nové pobočky v New Yorku, Miláně, Londýně, Las Vegas a Los Angeles. Na trh uvedl i vlastní parfémy: Kingdom v roce 2003 a MyQueen v roce 2005. Mimo to začal vytvářet i kolekce pánské módy, levnější kolekci oblečení pro mladé pod zkratkou McQ, kolekci doplňků a brýlí. Spolupracoval i s kosmetickou firmou MAC, Puma či Samsonite.

Alexander McQueen zemřel 11. února 2010 ve svém londýnském bytě, poté, co spáchal sebevraždu oběšením. Stalo se to jen pár dní před londýnskými dny módy, kde měl prezentovat svou poslední kolekci. Vzhledem k tomu, že kolekce byla téměř hotova, byla prezentována posmrtně. Po smrti Alexandra McQueen se kreativní ředitelkou značky stala Sarah Burton.

CV: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Alexander McQueen Memory