Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy a křest knihy Hana Puchová: Sonina síla

Do 25.3.2020 bude v knihkupectví Xaoxax, Krymská 29, Praha 10, přístupná výstava ilustrací ke knize Hany Puchové: Sonina síla.

Malířka Hana Puchová se narodila v roce 1966 v Ostravě. V letech 1991–1997 studovala v Ateliéru ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Jiřího Šalamouna. V současné době žije a pracuje v Ostravě. (Její malby je aktuálně možné vidět ve vršovické MODERN ART GALLERY, kde má společně se sochařem Jiřím Středou do 1. března 2020 výstavu Figúry a kvety.)

Xao vystaví kolorované linoryty autorského komiksu Sonina síla. Příběh Soni vzniká postupně již od roku 2000. V počtu pár kusů ručně kolorovaných výtisků byl dostupný jen velice úzkému okruhu čtenářů. Xao publikuje souborné vydání tří dílů příběhu, doplněné o anglický překlad.
Grafický příběh o superhrdince Soňe, která bojuje se skrytými démony, je civilní a magický zároveň. Odehrává se v dobře známých prostředích – na chodbě bytového domu, ve výtahu, na plovárně. Ačkoliv tématicky parafrázuje klasické superhrdinské komiksy (bojové scény, zobrazovací klišé, postavy se superschopnostmi), trochu anarchistický a přitom něžný výtvarný jazyk Hany Puchové propůjčuje žánru lehkou ironii a zároveň lidskost.
„Sonina síla vznikla podobně jako Váchalův Krvavý román, s láskou k žánru a určitým odstupem k němu. Obdivuji všechny příběhy se superhrdiny různého typu. Nikdy jsem vůči klasickému komiksu necítila ani stín despektu, i když si uvědomuji, že je zároveň trochu směšný. (…) Jsem a byla jsem spíše náhodný divák, či čtenář. Mám v oblibě všechny superhrdiny, nejsem ale sběratelkou komiksů, nemám o nich valný přehled a zdaleka nemám nakoukány všechny Xmany, Batmany, Xeny a další. Přesto, nebo právě proto, mne bavilo stvořit hrdinku Soňu, která se postaví čelem všem démonům, kteří ji pronasledují, a přesto, že se bojí, neuhýbá a nevzdává se.“
Vydání knihy Sonina síla podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.

….

Všechny fotky z výstavy a vernisáže: Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy a křest knihy Hana Puchová: Sonina síla