Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy a křest knihy Davida Cajthamla: Ahoj milá

Do 23.11.2018 bude v uměleckém knihkupectví Kavka Books, Krocínova 5, Praha 1 (kousek od Národního Divadla), přístupná zajímavá a krásná výstava Davida Cajthamla.

David Cajthaml denně píše milostné dopisy, které teď spolu s knihkupectvím KAVKA BOOK vydává knižně ve sbírce Ahoj milá: milostné dopisy s chybami a pomlkami pro polibky.

Součástí prezentace je krásná výstava Cajthamlových děl z 80. let, která autor nikdy nevystavoval: „Práce z období okolo roku 1985. V tom roce jsem dokončil studium na VŠUP. Byl jsem rád, že jsem konečně mimo školu. Tu jsem stejně studoval jen proto, abych po ukončení nemusel chodit do práce, abych mohl mít oficiálně takzvané svobodné povolání a nehonila mě policie kvůli tomu, že jsem nezaměstnaný. Tenkrát museli být všichni občani ČSSR zaměstnaní, jinak je policie zavřela do vězení.

Dlouho jsem bral to období jako uzavřenou kapitolu a práce z těch let jsem nikde nevystavoval, ani � o nich nemluvil, nevzpomínal na ně. Nějakou náhodou je objevila Karolína Truhlářová, majitelka knihkupectví K–A–V–K–A, a rozhodla se je vystavit. Vlastně i já sám se na ně najednou rád � dívám – po dvaceti letech, kdy jsem je neviděl.“

David Cajthaml (*1959) vystudoval architekturu a scénografii u známého profesora Josefa Svobody na VŠUP v Praze, věnuje se ale malířství, sochařství, keramice, grafice, literatuře � i poezii. Každý den vytvoří alespoň jedno drobné dílo, které se týká běžných, každodenních situací. Mají formu deníkových zápisků, rychlých skic nebo třeba milostných dopisů. Má za sebou desítky samostatných výstav, je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze i v Památníku národního písemnictví. Současně je členem hudební kapely Dekadent Fabrik. Žije a tvoří v Makotřasech nedaleko Prahy.

Knihkupectví K–A–V–K–A – knižní a výtvarná kultura bylo založeno na jaře roku 2014 a sídlí v krásných funkcionalistických prostorách domu na rohu ulic Krocínova a Karolíny Světlé. Zaměřuje se především na literaturu o umění, architektuře a designu, výstavní katalogy, autorské knihy a bibliofilie, které doplňuje nabídka volné tvorby, převážně grafiky, fotografie, kresby a koláže. „Od samého počátku jsme měli v úmyslu prostor oživit, aby z něj nebylo jen jedno z mnoha dalších knihkupectví, ale aby se naopak stal místem, kde se lidé budou setkávat nad krásnými knihami, obdivovat třeba i dosud neznámá umělecká díla a kam se především budou rádi vracet,“ říká majitelka knihkupectví, Karolína Truhlářová. Prostor je centrem jak pro milovníky a znalce umění a krásných knih, tak i pro majitele uměleckých sbírek. Pořádají se zde prezentace, křty knih, autogramiády, autorská čtení, výstavy ilustrací, grafik i fotografií. Knihkupectví provozuje také internetový obchod s literaturou a výtvarným uměním www.kavkaartbooks.com.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy a křest knihy Davida Cajthamla: Ahoj milá