Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy A 440 – Gramofon jako objekt

23. 2.-30. 3. / Kvalitář / Design

Do 30.3.2017 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná výstava A 440 – Gramofon jako objekt. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Gramofon jako takový bývá velmi často vnímán jako “pouhý” přehrávač; jakožto technologická nezbytnost k cestě za perfektním zvukem. Tento precedens se však Tomáš Jiráček se synem rozhodli překročit tím, že gramofon povýšili na samostatný designový objekt. Na artefakt který nespadá pod aktuální krátkodobé spotřební trendy, nýbrž se stává skutečným klenotem v interiéru sběratele, milovníka hudby, výtvarného umění a kvalitních vjemů obecně.

Galerie Kvalitář připravila se spolupráci s rodinnou firmou A 440 výstavu vizuálně osobitých gramofonů. Firmu založili otec a syn Jiráčkovi, kteří se dlouhodobě věnují budování poslechových aparatur. Během této doby tvořily zakázkové gramofony pouze doplňkový sortiment jejich práce. Nyní se na ně rozhodli soustředit mnohem více a gramofony představit pod samostatnou značkou.

Vinylové desky zažívají v současné době renesanci. Nároční posluchači se k nim opět vrací, především pro jejich kvality, které nepřebila ani vlna digitálních formátů. Touha vytvořit dokonalý přístroj pro jejich přehrávání pak Jiráčkovi vedla k finálním produktu. Přehrávač se jim podařilo povýšit na estetický solitér, který by v interiéru fungoval i bez své funkce. Ovšem až ta mu dodává punc nenahraditelnosti. Gramofony z rodinné firmy A 440 v sobě snoubí kvalitní zvuk moderním, výrazným vzhledem.

„Při vložení desky na otočný talíř se v případě gramofonů 440 Audio nosič neuzavírá pod žádné poklopy, ale nechává na odiv kinetický proces kontaktu jehly a točící se desky. Konstrukce gramofonu je ‚odhalená‘, tedy kostra všech komponentů přístroje je viditelná a zdůrazněná,“ popisují tvůrci gramofonů princip, díky kterému může posluchač sledovat, jak se vinylové desky pohybují.

Při tvorbě gramofonů sázejí Jiráčkovi na dokonalé řemeslné zpracování a spolupráci s renomovanými odborníky. Gramofon s tělem z taveného skla vznikl například díky kolaboraci s výtvarným sochařem Kryštofem Rybákem. Gramofony z rodinné firmy A440 představují alternativu pro všechny, kteří věří, že jednotlivé složky umění se musí vzájemně doplňovat a obohacovat. Ten nejčistší zvuk v kombinaci s vycizelovaným designem je pak výsledkem, který uspokojí i toho nejnáročnějšího uživatele.

A 440 – 440 herzů je frekvence tónu komorního A, tedy tónu, podle nějž se ladí nástroje. Klasická ladička, tedy dvouramenná ocelová tyčka ohnutá do tvaru písmene U, byla vynalezena až na začátku 18. století. Tento jednoduchý kovový tvar za určitých podmínek vydává stabilní a přesný zvuk, dle kterého bylo možné spolehlivě kalibrovat dobovou hudební normu.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy A 440 – Gramofon jako objekt