Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy 2296 KILO – Komiksy, ILustrace, Objekty

27. 3.-10. 6. / Poštovní muzeum /

Do 10.6.2018 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná v obou patrech velká a zajímavá výstava 2296 KILO – Komiksy, ILustrace, Objekty.

Výstava 2296 KILO navazuje na tradici věnovat jednou ročně Poštovní muzeum v Praze příběhům, knihám a ilustracím pro děti. V minulosti se zde konala například výstava Zlatá stuha nebo výstava Tichá pošta, která představila práce nových i dlouholetých členů Klubu ilustrátorů.

Letos dostala prostor nejmladší generace, studenti i pedagogové ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Ateliér vznikl v roce 2011 na této fakultě jako prozatím jediné pracoviště věnující se praktickému studiu komiksu na vysoké škole v České republice i na Slovensku. Od počátků je jeho činnost neodmyslitelně spjata s osobností Barbary Šalamounové, která jej vede. Ateliér Komiks a ilustrace pro děti FDULS během sedmi let své existence spolupracoval s Národním muzeem, Západočeským muzeem v Plzni, s Techmánií, zapojil se do projektu Česko-německé jaro 2017. Studenti se pravidelně účastní ilustrátorských i komiksových soutěží, získali celou řadu ocenění.

Studenti přivážejí do Prahy komiksy, ilustrace, objekty v podobě výstavy plné barev, her, poznání a chtějí návštěvníka vtáhnout přímo dovnitř příběhů. Postupně se na výstavě představují všechny oblasti-disciplíny, které během studia studenti poznávají a zkoušejí. Návštěvník projde světem bublin a akčních scén v komiksu, prozkoumá, co číhá za zavřenými dveřmi, a vyzkouší si změnu image pomocí magnetů. Malí i velcí zjistí, že obrazy se mohou hýbat, knihy nemusí být jen z papíru nebo že ilustrace nenajdeme jen v knihách. Vlastní dětství dospělým možná připomenou papírové pop-upy a tahací hračky, které potěší i nejmenší diváky. Pro ně je mimo jiné přichystán i skákací panák, hra prověřená generacemi našich babiček a dědů nebo dokreslování vlastního bestiáře. A naopak trochu ticha a klidu si lze užít s knihami v útulném čtenářském koutku.

Výstava plná barev a příběhů představí různorodost a šíři pojmů ilustrace a komiks i jejich přesahy do jiných odvětví. Láká na malý výlet do světa, kde nic není nemožné a kde je hravost a chuť objevovat tím nejpodstatnějším. Takový je i samotný název výstavy, který nesouvisí s množstvím vystavených exponátů, ale vznikl součtem hmotnosti všech členů ateliéru. Oni sami totiž dávají svému konání váhu a dohromady už váží „skoro jako slon“. Zkratka KILO odkazuje k hlavnímu, ale zdaleka ne jedinému obsahu rozsáhlé výstavy, tedy Komiksům, Ilustracím a Objektům. Studenti ateliéru také připravili pro malé návštěvníky víkendové výtvarné dílny, tematicky zaměřené na různé oblasti tvorby, a zábavný sešit komiksů a vystřihovánek.

Doprovodné akce
7. 4. 2018 9:00 – 17:00 hodin – Příležitostná poštovní přepážka
Používání příležitostného poštovního razítka a prodej dopisnice
14. 4. 2018 14:00 – 16:30 – Komiks
Workshop pro děti od 8 do 15 let s Vítem Kovářem
28. 4. 2018 14:00 – 16:30 – Ilustrace
Workshop pro děti od 6 do 15 let s Kamilou Pokornou a Janou Hymlovou
12. 5. 2018 -14:00 – 16:30 – Pop up
Workshop pro děti a mládež od 10 letFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy 2296 KILO – Komiksy, ILustrace, Objekty