Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavního projektu „Druhý život“ fotografky Iren Stehli

3. 4.-22. 4. / Galerie kritiků / Fotografie

Do 22.4.2018 bude v Galerii kritiků, palác Adria, Jungmannova 31/36, 1.patro, přístupný zajímavý výstavní projekt Švýcarského velvyslanectví s názvem „Druhý život“.

Na portrétních fotografiích česko-švýcarské fotografky Iren Stehli se představí 25 osobností, jež v zemi helvetského kříže nalezly svůj nový domov.

V rozhovorech zaznamenaných v katalogu a filmech švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler vyprávějí o tom, jak se vzdali jistot dosavadního života a udělali velký krok do neznáma. Jejich vyprávění dokresluje jedinečný obraz Švýcarska a jeho občanů, jež jim poskytli vše potřebné do nového života. Výstava se stává také příspěvkem do dnešní diskuse o imigraci.

21. srpna 1968 ukončila invaze vojsk států Varšavské smlouvy do Československa naděje na vybudování „socialismu s lidskou tváří“. Statisíce Čechů a Slováků se v důsledku této situace rozhodlo emigrovat. Více než 40.000 lidí se uchýlilo do Švýcarska, 14.000 se zde usadilo natrvalo. Švýcarské velvyslanectví u příležitosti 50. výročí 21. srpna 1968 pořádá putovní výstavu Druhý život, kde se na portrétních fotografiích česko-švýcarské fotografky Iren Stehli představí 25 osobností, které v zemi helvetského kříže nalezly svůj nový domov.
Z rozhovorů zaznamenaných v katalogu a ve filmech švýcarské režisérky a studentky FAMU Fiony Ziegler vystupují osudy žen a mužů, kteří se ke svému životu aktivně postavili, vzdali se všech jistot a udělali velký krok do neznáma. Každý z aktérů projektu Druhý život reprezentuje unikátní životní příběh:

Spisovatelka Irena Brežná získala švýcarskou literární cenu paradoxně za knihu, ve které se staví kriticky k postavení žen ve švýcarské společnosti a k jejímu postoji k uprchlíkům, jimž sama dlouhodobě pomáhá.

Přední světový imunolog prof. Ivan Lefkovits vedl výstavbu imunologického ústavu firmy Roche v Basileji a zároveň se zasazuje o uchování vzpomínek lidí, kteří stejně jako on přežili holokaust.
Speciální pedagog Petr Sýkora se stal ředitelem ústavu pro těžko vychovatelnou mládež. Jeho úspěšnost navrátit problematické mladé lidi do života dosáhla pětasedmdesáti procent.

Zakladatel skupiny Blue EffectJiří Geoge Kozel už rok po emigraci začal hrát na rockových koncertech po celém světě, založil několik kapel a dodnes koncentruje s vlastní formací George Kay Band.

Hokejista Jaroslav Krupička se stal jedním z úspěšných československých sportovců, kteří pozvedli švýcarský sport na světovou úroveň.

Výtvarník Jan Jedlička založil v muzeu ve Winterthur restaurátorské oddělení a jeho fotografie zdobí obálky CD prestižního hudebního vydavatelství ECM.

Hudebník Jiří Růžička se uplatnil jako varhaník, skladatel a také jako režisér více než šedesáti divadelních inscenací.
Režisér a scénárista Bernard Šafařík připravil řadu reportáží a dokumentárních filmů pro švýcarské i německé televize a stal se autorem několika celovečerních hraných filmů.

Právník David Šimek se angažoval v levicových emancipačních homosexuálních hnutích, která v komunistickém Československu neexistovala.

Dcera politického vězně Jarmila Woodtli se ve Švýcarsku úspěšně etablovala v oboru metalurgie, ve kterém jsou ženy zastoupeny jen výjimečně.

Jejich vyprávění, stejně jako svědectví dalších aktérů projektu Druhý život, vykreslují pozoruhodný obraz Švýcarska a jeho obyvatel, kteří uprchlíkům z totalitního Československa poskytli vše potřebné ke startu do nového, důstojného života. Tato země opředená mnoha mýty a předsudky z nich vystupuje jako společenství zodpovědných a solidárních lidí s hluboce zakořeněným morálním kodexem. Projekt Druhý život se tak stává zároveň příspěvkem do diskuse o dnešní uprchlické vlně.

Švýcarské velvyslanectví v České republice si dovoluje pozvat na akce doprovodného programu výstavy:

Na komentovanou prohlídku s autorkou výstavy Iren Stehli, na čtení z díla spisovatele Jaroslava Marka Vejvody a na číši vína

v úterý 10. dubna 2018 v 17 hodin

Galerie kritiků, Praha 1, Jungmannova 31

na panelovou diskusi

«Výzvy integrace v nové zemi – Tradice a současná situace ve Švýcarsku a v České republice”

  1. dubna 2018, 16.00 hod., Akademie věd ČR,Národní 3, Praha 1

S krátkými prezentacemi vystoupí zástupci Odboru pro integraci Ministerstva vnitra ČR a Švýcarského státního sekretariátu pro migraci, jakož i česká a švýcarská nevládní organizace.

Praha / Galerie kritiků 04/04—22/04/2018

Zlín/ Galerie Václava Chada 25/05—10/06/2018

Brno / Důmumění města Brna 20/06—29/07/2018

Plzeň / Galerie Ladislava Sutnara 20/09—14/10/2018Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavního projektu „Druhý život“ fotografky Iren Stehli