Vernisáž výstav Za ostnatým drátem a Industriál války
Do 16.6.2015 budou ve výstavních prostorech Nákladového nádraží Žižkov, Jana Želivského 2, Praha 3, přístupné dvě zajímavé výstavy: Za ostnatým drátem a Industriál války.
Výstavy Za ostnatým drátem a Industriál války v kulturním centru Nákladového nádraží Žižkov přiblíží málo známou historii koncentračních táborů při průmyslových podnicích na území dnešní ČR
Zejména v pohraničí dnešní České republiky, od Karlovarska přes severní Čechy, Liberecko, Krkonoše a pomezí Čech a Moravy až po Jeseníky, na území tehdy anektovaném nacistickou Německou říši vznikly během druhé světové války desítky pobočných koncentračních táborů při průmyslových podnicích. V nich byly vězněny tisíce lidí, oběti rasové a politické perzekuce, muži i ženy, kteří byli nuceni pracovat pro říšský válečný průmysl. Pobočky v tehdejší Říšské župě Sudety patřily pod správu koncentračních táborů Groß-Rosen, Auschwitz (Osvětim), Flossenbürg a Ravensbrück. Texty a fotografie o minulosti i současnosti bývalých pobočných koncentračních táborů a válečného industriálu na českém a moravském území přiblíží unikátní výstava Severočeského muzea v Liberci, kterou hostí od 19. 5. do 16. 6. 2015 industriální prostředí haly Nákladového nádraží Žižkov.
Výstavy Za ostnatým drátem – nacistické koncentrační tábory na území dnešní ČR a Industriál války tematicky souvisí se sedmdesátým výročím konce druhé světové války a přiblíží stále málo známé skutečnosti z dějin České republiky.
Vernisáž proběhla 19. 5. 2015 v prostorách kulturní památky kulturního centra Nákladové nádraží Žižkov. Výstavu zahájili autoři výstavy Lubor Lacina
a Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
Dernisáž proběhne v úterý 16. 6. 2015 od 19:00 tamtéž, workshop s přednáškou na téma pobočné koncentrační tábory v Krkonoších a jejich dnešní význam jako míst paměti připraví Tamara Nováková.