Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstav Masaryk a Svatá země a Ženy v disentu

Pouze do neděle 13.10.2018 budou významnou součástí veletrhu Svět Knihy 2018 dvě výstavy v Lapidáriu Národního muzea – Výstaviště Holešovice, Výstaviště 422, Praha 7: Masaryk a Svatá země a Ženy v disentu.

Masaryk a Svatá země
Na jaře roku 1927 přijíždí prezident Tomáš G. Masaryk do Svaté země. Je to vůbec první návštěva oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině. I když Masaryk deklaruje svou cestu jako soukromou a kvůli bezpečnosti ji podniká tajně a pod jiným jménem, místní přední myslitelé, politici i obyčejní lidé jí přikládají ohromný význam. Ze symbolického hlediska se pro ně jedná o vyjádření podpory a jedinečnou událost. Historiky byla tato cesta kupodivu skoro zapomenuta, ale lidé v Izraeli na ni nikdy nezapomněli. Pro ně to byla a je „nezapomenutelná cesta“. Nadšení tehdejších obyvatel je vidět i na zde představených a mnohdy dosud nepublikovaných fotografiích.

Ženy v disentu 
Výstava představuje jednadvacet žen, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Svým zapojením do boje proti totalitě chtěly spoluvytvářet lepší podmínky pro život svůj i svých dětí. Výstava se váže ke knize rozhovorů „Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent“, která vyšla v listopadu 2017 ve spolupráci Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. A nakladatelství Academia k příležitosti 40. výročí prohlášení Charty 77. Vernisáž fotografií uvedla Marcela Linková, spoluautorka knihy.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstav Masaryk a Svatá země a Ženy v disentu