Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstav Bitva o Rozhlas 1945

Do 28.5.2015 je ve foyer Českého Rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2, a v galerii Vinohradská 12 v podzemí tamtéž, přístupná zajímavá výstava Bitva o Rozhlas.  Pro veřejnost je otevřeno každý čtvrtek od 10 do 18 hodin. Navštívit ji můžete i v rámci Dne otevřených dveří, který se letos koná v sobotu 23. května 2015 od 9 do 17 hodin.

5. května ráno rozhlasový hlasatel Zdeněk Mančal řekl: „Je sechs hodin“. Od té chvíle již mluvil jen česky. Nacisté okamžitě rozhlas napadli, snažili se vysílání přerušit. Rozhlas volal o pomoc a toto vysílání zahájilo Květnové povstání roku 1945.

Co všechno se během povstání stalo, můžete vidět na dosud nezveřejněných fotografiích, které vybral a sestavil Zdeněk Roučka. Velkoformátové snímky jsou vystaveny v historické vstupní hale na Vinohradské 12. V Galerii Vinohradská 12 naleznete pokračování výstavy. Na 15 panelech je dokumentována historie konce druhé světové války ve fotografiích i textech. Uvidíte i figuríny v dobovém oblečení zbraně a další věci znázorňující povstalecké velitelství. V poslední místnosti Galerie Vinohradská 12 můžete pohlédnout do tváří těch, kteří v bitvě o rozhlas položili život. Na vytvoření výstavy se podíleli Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu a Radek Galaš z Muzea Policie ČR.

Součástí expozice je projekce dokumentárního filmu z konce války, opět se jedná o originální, dosud nepublikované záběry.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstav Bitva o Rozhlas 1945