Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Všechno může být ničím – David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda

Do 13.10.2018 bude v galerii UMPRUM / VŠUP, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1, zdarma přístupná výstava Všechno může být ničím – David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda.

Všechno mi může být ničím / Everything Means Nothing To Me je píseň Elliotta Smithse, která se stala hlavní inspirací první podzimní výstavy v Galerii UM. Navádí k pátrání po hodnotách a cílech a zároveň dává naději, že citová investice a osobní prožívání je stále nejtrvanlivější silou, nebo dokonce vším.

Autoři David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda přistoupili k práci v galerijním prostoru jinak, než je obvykle zvykem. Pracují ve společném tvůrčím týmu, kde se stírá role kurátora a umělce. Svou roli zde hraje i prostor Galerie UM, která se pro ně stala jedním z určujících faktorů instalace. Výstava diváka vtahuje přímo do děje a klade důraz na poetiku, význam a symboliku.

„Díla vznikají přímo pro konkrétní situaci a prostor. Od této výstavy si slibujeme vykročení z našich pohodlných poloh. Pracujeme s několika vrstvami. Zajímají nás setrvačné vztahy, lepkavé doteky a utajované styky těchto vrstev a jejich vzájemné ovlivňování. Pomocí romantických mikropříběhů dáváme vzniknout většímu komponovanému prostředí protkanému množstvím asociací a zoufale velkých gest“, přibližují projekt jeho autoři.

Všechno mi může být ničím / Everything Means Nothing To Me přímo komunikuje s divákem. Je jedno, že někdy může vyznít až romanticky naivně. Důležitý je pro ni problém navazovat vztahy s lidmi a divák samotný. Ten se stává součástí instalace hned po vstupu do galerie. Zrcadla po stěnách ho okamžitě vtáhnou do děje a zakomponují do expozice. Vše tak vzniká na konkrétním místě a konkrétním čase.

Výstavu vhodně doplňuje vizuál Matúše Buranovského, který využívá určitou psychedeličnost, schizofrenní, neuchopitelnou, nečitelnou tvář.

Nepřivítá vás jen prázdná galerie s díly, ale budete tu vždycky vy, galerie a artefakty. Srdečně vás zveme.

Someone found the future as a statue
In a fountain
At attention looking backward in a
Pool of water
Wishes with a blue
Songbird on his shoulder
Who keeps singing over everything
Everything means nothing to me
Everything means nothing to me
Everything means nothing to me
I picked up the song and found my picture
In the paper
The reflection in the water shouted
„Are your men still
Trying to salute
People from a time when he was
Everything he’s supposed to be?“
Everything means nothing to me

Vystavující a autoři výstavy: David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda
Grafika: Matúš Buranovský
Hudba na motivy písně Everything Means Nothing To Me: Tomáš Kopáček

David Fesl (*1995) Oh it is easy… (Castlefield Gallery; DOX); Vztahy na blízko (City Surfer Office); Ateliér Fotografie (GAVU); Against Nature (Veletržní palác, NG); Autocorrect (123 Gallery)…

Kateřina Holá (*1993) Cappuccino, cappuccino (City Surfer Office); Poppins Light (Galerie Cyril); Against Nature (Veletržní palác, NG); Voda hučí, bory šumí (Nákladové nádraží Žižkov); Vrstvy země (Galerie ve středu)…

Jiří Kovanda (*1953) Smetana (Berlínskej model); Jiří Kovanda (Lulu Gallery); Třetí mysl, Jiří Kovanda a (ne)možnost spolupráce (Veletržní palác, NG); White Blanket (Seccesion, Vídeň); Když jsem byl malej, hrál jsem si s holkama (Galerie u bílého jednorožce)…Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Všechno může být ničím – David Fesl, Kateřina Holá a Jiří Kovanda