Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vojtěch Proske- Pod vlivem mnoha faktorů

12. 9.-24. 10. / Kavárna Velryba / Malba

Do 24. 10. 2022 je v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná v podzemí velmi zajímavá výstava Vojtěcha Proske – Pod vlivem mnoha faktorů. (nutno projít kavárnou dozadu do Klubu a pak dolů po schodech) 

Portréty měst, komiksy beze slov a lidí, rozbité pod vlivem mnoha faktorů, ale přece drží spolu. Vojtěch v Ateliéru radostné tvorby působí krátce, přesto pod jeho rukama vznikly desítky maleb. Zveme vás na jeho první samostatnou pražskou výstavu. Ateliér radostné tvorby a kurátor galerie Igor Hlavinka

Úvodní text Jaromíra Typlta k výstavě a autorovi:

Vojtěch Proske (1993) přišel začátkem roku 2022 do Ateliéru radostné tvorby na Letné s mobilem plným barevných skic, které si kreslil pomocí výtvarných aplikací. Obrazy v té době ještě neměl žádné, pro malování dosud neměl vhodné podmínky. Nejblíž se k němu dostal, když se po nějaký čas věnoval pouliční malbě grafitti.
V letenském ateliéru, který poskytuje zázemí autorům nezařaditelným do běžného uměleckého provozu, byl Vojtěchovi bez omezení k dispozici veškerý potřebný výtvarný materiál. Od prvního dne si tady našel svůj zcela nezaměnitelný styl, nadchl se pro malbu akrylovými barvami na plátně a během pouhého půl roku v rychlém tempu namaloval desítky obrazů.
„Za ten poslední půl rok jako bych se vracel do dětských let,“ vyjádřil se sám k tomu objevu malíře v sobě. Kreslení hraje v jeho vzpomínkách na dětství ústřední roli, vynahrazovalo mu totiž ztíženou komunikaci s ostatními vrstevníky, mezi kterými se cítil spíš osamocený a vydělený. Prostředí rodného Jeseníku pro něj nebylo příliš povzbuzující ani v dospělosti, a proto se v roce 2021 z rodného Jeseníku přestěhoval do Prahy.
Velké město se také stalo ústředním tématem jeho obrazů. „Fascinuje mě tím, že se v něm cítím jak sebevědomě, tak i velmi zranitelně. Na jedné straně mi velké město, konkrétně Praha, poskytuje takovou anonymitu, že cítím obrovskou svobodu se vyjádřit, ale zároveň na mě působí jako chaotická džungle, která dokáže během pár chvil proměnit lidský život k nepoznání.“
Ostré průhledy a střety perspektiv, rytmy oken, hrany domů, směry ulic, propletence schodišť a přechodů – to vše na sebe jakoby naráží ve výrazně barevném obrazovém světě Vojtěcha Proskeho. Názvem „Pod vlivem mnoha faktorů“ autor dobře postihl naši každodenní zkušenost s pobytem ve městě.
Ve Velrybě se Vojtěch Proske vůbec poprvé představuje samostatnou výstavou, zatím byl uveden jen na kolektivních výstavách Ateliéru radostné tvorby. Od září 2022 bude zastupován nově vzniklou galerií Art brut Praha.
 
Jaromír Typlt

http://www.atelierradostnetvorby.cz/o-nas/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vojtěch Proske- Pod vlivem mnoha faktorů