Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vojtěch Otčenášek – Skeleton Tauros

Cca do 20.10.2015 bude v obchodě a galerii Le Boudoir, Cimburkova 22, Praha 3, přístupná výstava Vojtěcha Otčenáška – Skeleton Tauros. Omlouvám se autorovi, že jsem ve společenském ruchu zapomněl zdokumentovat obrazy – a mám dokumentovány jen kresby, a to ještě jen s bleskem.

VOJTĚCH OTČENÁŠEK
Absolvent VOŠ Collegium Marianum, Týnská, Praha –
Obor – Restaurátorství a konzervátorství.
Absolvent Soukromé Střední Umělecké Školy Designu, Praha – Obor – Užitá a propagační grafika.
Osvědčení ze Základů výrazových-arte technik.
Pracovní činnost v klubu Remedium Praha (občanské sdružení), Praha.
Pracovní činnost ve Středisku Dětské Mozkové Obrny -Klimentská 9, Praha.
Loutková činnost v uměleckém sdružení „Baribal“
Ilustrátorská činnost pro nakladatelství Edika.
VÝSTAVÝ:
2010 – Výstava masek v klubu Wolkrovka, Praha.
2011 – Výstava obrazů „Opodál“ – kavárna Madre, Praha.
2012 – Výstava obrazů společně se Zorkou Sládkovou na téma „Hmyz“ – Cafe Gallery, Jagellonská 20, Praha.

SKELETY
Cyklus skeletů, který vznikl před dvěma roky, jsem vytvořil na základě snu, ve kterém jsem viděl takovéto útvary. Ve snu jsme měl dokonce možnost kolem nich chodit a prolézat je.
Jako bizarní kostěné prolézačky. Již předtím jsem měl sklon vytvářet podivné útvary. Malované či trojrozměrné. Nicméně teprve zde jsem byl přesvědčen, že je to téma, které můžu vnitřně zpracovat a hledat jeho širší smysl. Přestože se jedná o téma, které je svou podstatou temné a kost jako taková připomíná konec a smrt, pro mne je to zobrazení pomíjívosti života, ale i jeho nového počátku, když kostěný prach se rozkládá, vniká do země a podílí se na dalším procesu utváření života. Z toho důvodu nechtěl jsem, aby mé kresby působily příliš „temně“, proto nejsou provedený na čistě černém podkladě. Hledání tvarů vzpomínky snu nebylo zrovná lehké zpětně oživit. Ale pokaždé, když jsem jsem nakreslil třeba jen část „Skeletu“, zjišťoval jsem následně zda je kresba alespoň trochu v souladu s mými retrospektivn pocity z skleletonového snu.

TAUROS
Tato plátna, zobrazující námět býka v různých formách, jsou rannějšího data a jsou ztvárněním mého vnitřního strachu před nekotrolovatelnou hrubou silou. Býk je většinou vníman jako divoké nespoutané zvíře, které není možné plně ovládnout. Postava zuřícího Minotaura z řeckých legend požírající oběti, mne děsila už jako dítě a jistě mě tato vzpomínka ovlivňila při malovaní. Plátna jsou malovaná bez jakéhokoliv tvarování štetcem. Mým jediným nástrojem byly prsty. Chtěl jsem zobrazit něco, co je nevypočitalné, někdy i jen symbolickým vyjádřením. Hrubost celého námětu jsem chtěl podpořit i nahodilým strukturovaným povrchem pláten. Jedinou stopu jakési harmonie jsem zanechal v zlaté barvě býčích rohů.
Ta je společná pro všechny.

Výstavu pořádá:

Team Le Boudoir
Art Director – Sylwia Hacieja
a módní návrhářky – Zuzana Lavash a Elly de RooyFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vojtěch Otčenášek – Skeleton Tauros