Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vladimíra Stibora: Fotoobrazy 2017 – 2018

15. 8.-14. 9. / Slovenský dům / Fotografie

Do 14.9.2018 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, v přízemí i v podzemí, přístupná zajímavá a krásná výstava Vladimíra Stibora: Fotoobrazy 2017 – 2018.  Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Vladimír Stibor je český básník, spisovatel, knižní editor, novinář a fotograf a cestovatel.

Narodil se 25. února 1959 v Benešově u Prahy. Vyučil se knihkupcem v Luhačovicích v roce 1977, poté vystudoval dálkově gymnázium v Praze v roce 1984. Vydal sedmnáct sbírek poezie, z nichž poslední Vrhači stínů vyšla v roce 2016. Podílel se na vzniku deseti celostátních básnických almanachů jako editor i autorsky. O rodném kraji Sedlčanska a Petrovicka vydal několik sborníků. Je též autorem tří knížek drobných próz. Od roku 2002 je členem Obce spisovatelů. Má dvě dcery a syna. Jeho manželka Alena Stiborová je ilustrátorkou většiny jeho knih.

Část textu k jedné z předchozích autorových fotografických výstav:

„Převažují snímky sedlčanské krajiny, její utajené krásy. Nalezneme zde i řadu portrétů zajímavých lidí a uměleckých osobností. Autor prožil příjemné dětství u dědy s babičkou v Nechvalicích, kam se po téměř dvacetiletém pobytu v Praze opět vrátil. Již v raném dětství v něm otec Štěpán probudil touhu po fotografování, neboť býval novinářem a na krku se mu vždycky nějaký ten foťák houpal. Vladimírovy první snímky byly uskutečněny pionýrem, kijevem, zenitem. V současné době si oblíbil a používá aparáty značky nikon. Nejkrásnější fotografie však dělala v osmdesátých letech minulého století tátova yashica, profesionální zrcadlovka. Oblíbil si umění fotografa Viléma Heckla, Františka Drtikola, nedávno zesnulého mistra fotografie Jana Reicha, s nímž se měl tu čest několikrát setkat na jeho chalupě v Křemenici.
V roce 2015 navázal přátelství s fotografem Františkem Dostálem, v posledních měsících s Jindřichem Štreitem. Po přelomovém listopadu 1989 se stal členem Československého svazu fotografů. V posledních letech a měsících se mu dostalo cti fotografovat dnes již nežijícího spisovatele, doktora a přítele Jaroslava Hovorku, cestovatele Miloslava Stingla, spisovatelku Františku Vrbenskou, básnířku Karlu Erbovou, malířku Michaelu Žemličkovou, literáta a poutníka Romana Szpuka z Churáňova, básníka a přítele Jiřího Staňka ze šumavského městečka Stachy, pražského barda české poezie Mirka Kováříka aj. Portrétní snímky českých umělců byly prezentovány v měsíčníku pro knihovny Biblio, reportážní fotografie vycházejí v týdeníku Sedlčanský kraj.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vladimíra Stibora: Fotoobrazy 2017 – 2018