Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vladimír Kiseljov: In paradisum

1. 11.-30. 11. / Prostě kafe / Malba

Do 30.11.2016 bude v Prostě kafe, Kodaňská 53, Praha 10 – Vršovice, přístupná výstava obrazů Vladimíra Kiseljova: In paradisum.

MgA. Vladimír Kiseljov

http://www.kiseljov.net/

*27. 2. 1984 Boskovice
Předseda Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s. – www.wagnerbrno.blgz.cz

1999 -2003 – Studium na Střední škole uměleckých řemesel v Brně, obor Průmyslový design u Akad.Soch. Petra Svítila, navštěvování přednášek na Hudební vědě Filozofické fakulty Masarykovy university v Brně.
od 2003 – Studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, Ateliér Scénografie.
2004 – Stipendium na mezinárodním Wagnerovském festivalu Bayreuther festspiele 2004.
7. semestr studium Scénografie na stipendiu na Kunstuniversitaet v Grazu u uznávaného odborníka na dílo Richarda Wagnera Univ.prof. Hanse Schavernocha (2006-2007)
Bakalářská práce „Příroda v Lišce Bystroušce“, analyzující 7. operu Leoše Janáčka z hlediska mytologie, rituálů, souvislostí jejího obsahu a hudby s jinými skladateli, režie a scénografie.
Diplomová práce „Parsifalovo zasvěcování“ analyzující symboliku a představení Wagnerova Parsifala realizovanou Vladimírem Kiseljovem v ND Brno – Redutě 2008 – nový duchovní výklad, srovnání s mytologiemi a představeními Parsifala v provedení Harry Kupfera a Hanse Schavernocha, výhody komorního provedení Parsifala v Redutě jako pohybového divadla (světová novinka) – absolvování JAMU.

31 let, Absolvent SŠUŘ Brno a JAMU Brno, realizoval více než 70 svých samostatných výstav obrazů (m.j. Galerie kritiků v Praze, Wannieck Gallery a Richard Adam Gallery (2013 a 2015), Mezinárodní výstava současného výtvarného umění Florence Biennale 2009 a 2014, v Lipsku 2011, v Zadaru v Chorvatsku a na mezinárodní výstavě moderního umění v Piešťanech v roce 2012, v roce 2013 v Edinburghu ve Skotsku, Lipsku, Bayreuthu, Vídni, Berlíně, Ženevě, ulicích Prahy, Piešťanech aj.) a 6 realizací velkých nástěných maleb, malovaných naživo před publikem s hudbou jako performance (m.j. na FF MU Brno, Galerie Kritiků Praha, Vila Settemerli Florencie, Edinburgh Skotsko aj.). Maluje obrazy inspirované výrazně klasickou hudbou (R. Wagner, L. Janáček, N. Rimský-Korsakov, L. Beethoven, A. Bruckner, T. Tallis, J. S. Bach aj.) Maluje od roku 2010 obrazy naživo na koncertech cyklu staré hudby „Hudební lahůdky“ v Brně (Katedrála Petra a Pavla aj.) Praze, Vídni aj., při kterých spolupracuji s vynikajícími hudebníky jako Jaroslav Svěcený, Vladimír Merta, Zdenek Merta, Krste Badarovski, Zsuzsi Tóth, Raphaël Collignon a Nathalie Houtman, Christian Gutiérrez, Lauren Armishaw, Sarrah L. Ridy, Barbora Sojková, Hana Blažíková, Jan Čižmář, Petr Kolař, Michael Bartek, Lukáš Pelc, Ammiel Bushakevitz … Organizuje a vedu už po 6 roky workshopy – Arteterapie – malování s hudbou a archetypy, (také s Tancem v 5 rytmech s Raducou Vojáčkovou) – v Brně i Praze (KJM Brno, Janáčkovo divadlo, Knihovna Vyškov, Praha České muzeum hudby aj.). Od roku 2013 také spolupracuje s Filharmonií Brno a od roku 2014 s Plzeňskou Filharmonií. Dvakrát také vystavoval své malby ve Wannieck Gallery (Richard Adam Gallery) v Brně (2013 a 2015 v Rámci Plesu jako Brno), kde zároveň realizoval svou malířskou performance.

V roce 2008 inscenoval jako režisér, dramaturg a scénograf Brněnskou premiéru pětihodinového Parsifala Richarda Wagnera v divadle Reduta ND Brno. Jako scénograf vytvořil m.j. Inscenaci opery Josepha Haydna Svět na měsíci, Tartuffa J. B. Moliéra, několik svých samostatných výtvarných scénických performancí s hudbou – m.j. na hudbu 4. věty 9. Symfonie A. Brucknera aj. V roce 2013 se podílel na světové premiéře nového muzikálu Petra Jiříčka „Píseň písní“ jako režisér, scénograf, autor kostýmů, choreografie a projekcí – premiéra byla ve Smetanově v domě v Litomyšli a chystají se další představení v Brně, Hradci Králové, Kuksu, Červeném Kostelci aj. Od roku 2012 se účastní svéhoprojektu Wagnerova „Ringu“ v transkripci pro varhany (Michael Bártek) s projekcí svých maleb a živou malbou-premiéra ve Strasbourgu 2012, další koncerty 2013- Leipzig Nikolaikirche, Strasbourg, Brno Besední dům, Ostrava – v plánu na 2015 jsou- Weimar, Freiburg aj. Jepresidentem Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s., absolvoval stipendia na Wagnerovských Bayreuther Festspiele (2004 a 2010) a na Kunstuniverstaet Graz (2006/2007), reprezentoval Brno na mezinárodních odborných Wagnerovských kongresech v Drážďanech (2009) a ve Stralsundu (2010), Wroclavi (2011) Praze (2012) Lipsku (2013) Grazu (2014) a Dessau (2015).

V roce 2013 napsal a vydal knihu se svými obrazy „Mysteria Richarda Wagnera v obrazech“ a libretto nové opery „Bábel“ pro skladatelku Zuzanu Michlerovou, která bude mít roce 2015 premiéru ve Stuttgartu, napsaná v rámci 25 letého výročí partnerství s městem Brnem. V inscenaci dělá také režii, scénu, kostýmy a projekce. V roce 2014 vyšla kniha Martina Fryče „Současné umění očima Martina Fryče“, ve které je reprezentativně textem i fotografiemi maleb zastoupena i jeho tvorba.

Aktivní tvorba a výstavy v oboru malby, nástěnné malby – fresek, grafiky, scénografie, workshopů malování s hudbou, začínající tvorba v oboru operní režie. Studium mytologie a mystiky, Crowleyho Tarotu a dějin umění. Milovaní autoři – Richard Wagner, Leoš Janáček, Dmitrij D. Šostakovič, Nikolaj A. Rimskij-Korsakov, J. S. Bach, W. A. Mozart, L. van Beethoven, Anton Bruckner, Petr I. Čajkovskij, Alfred G. Šnitke, F. M. Dostojevskij, G. Meyrink, V. Solovjov, W. Blake, N. Roerich, F. Kupka, J. A. Komenský, Andrej A.Tarkovskij.

Výstavy designu v rámci soutěží Design centra ČR, také na BVV Brno. Divadelní představení : Opera J. Haydna „Svět na měsíci“ (scénografie a část režie) v komorní opeře Jamu, divadlo Barka- 2005, několik samostaných projektů v rámci „Dnů scénografie“ Brno (2003-2006,kostýmy, režie a scéna, spolupráce s modní návrhářkou Liběnou Rochovou), mezi nimi vlastní krátké představení „Nitro umírajícího skladatele Brucknera“ (vlastní scénář, režie, scéna, kostýmy) jako premiérové uvedení v ČR a dramatizace hudby rekonstruované 4. věty Brucknerovy 9. Symfonie, při které skladatel zemřel. Dva vlastní krátké filmy – Parsifal (2006) na hudbu Richarda Wagnera a 7 Bran (2007) na hudbu J.S.Bacha, C.M.Webera a Richarda Wagnera, prezentace na Muzejní noci 2006 a 2007 v Brně a také na největší mezinárodní výstavě scénografie v Praze – Pražském Quadrienále 2007.

Inscenování kompletní opery Richarda Wagnera – Parsifal v divadle Reduta – vlastní režie, nový duchovní výklad, dramaturgie, scéna a kostýmy, filmové dotáčky, překlad, autor festivalu brněnské Festspiele – jako pohybové představení na kompletní nahrávku opery. Zcela nová forma i obsah díla, vytořeného jako část 22 dílného cyklu oper s duchovní tématikou, propojujících se vzájemě novými skrytými obsahy a dějem v novém výkladu Vladimíra Kiseljova. Premiéra se konala 20.4.2008 ve sklepní scéně divadla Reduta ND Brno, další reprízy 1.5. a 24.5. 2008, vždy v 18h. Inscenaci podpořili a uznali jako převratnou přední světoví inscenátoři Wagnerových oper Univ Prof Hans Schavernoch, Vedoucí Bayreuther Festspiele Wolfgang Wagner a President celosvětové Wagnerovské společnosti Josef Lienhart.

Od roku 2009 je předsedou Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s., uzavřel partnerství s Richard-Wagner-Verband Leipzig a jeho Presidentem Thomasem Krakowem, který je zároveň Vícepresidentem Richard Wagner Verband International. 14. 5. až 17. 5. – účast na Mezinárodním Wagnerovském Kongresu v Drážďanech – Prezentace díla VV a SRW Brno.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vladimír Kiseljov: In paradisum