Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vladimír Kiseljov – Bacchus and Co.

Do 4.7.2018 bude ve Vinném baru Blatnička, Michalská 5, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Vladimíra Kiseljova: Bacchus and Co..

Vladimír Kiseljov MgA (* 27. února 1984) je český interdisciplinární tvůrce v oborech malby a nástěnné malby, performance, scénografrežisér. Vytvořil a pojmenoval vlastní komplexní výtvarný směr zvaný SYNESTETISMUS, ve kterém tvoří.

Obrazy Vladimíra Kiseljova vyjadřují jeho komplexní synestetické vnímání světa – autor vnímá hudbu a všechny vjemy barevně a svými obrazy tedy vzácně propojuje všechny smysly diváka – barvy, filosofický význam, hudbu, pohyb, prostor a čas. Jeho tvorba je každodenně velmi hluboce promýšlená a prožitá autentická přímá vnitřní cesta, přetvořená do uměleckého díla, které je silné a vyzařuje pozitivní energii – a jeho vhled do mechanizmů světa. Autor vždy na vernisáži komunikuje s publikem, poskytuje výklad svých obrazů, čímž osvětluje poutavé příběhy a symboly, které jsou v nich obsaženy.  Je také autor duchovních výkladů a koncepcí oper – především Richarda WagneraNikolaje Rimského-Korsakova a Leoše Janáčka a dalších.

Inscenoval kompletní Slavnostní zasvěcovací mystérium Richarda Wagnera „Parsifal“ jako pohybové divadlo na nahrávku s videoprojekcemi v brněnské Redutě v roce 2008. Jeho díla vznikají v úzkém propojení hudby, barvy a pohybu Ducha v prostoru. Zachycuje svým dílem proud energie, který pramení z jeho osobního pochopení a prožití hudby a různých mytologií, pohádek a symboliky. Snaží se svým dílem pozitivně působit na společnost a vnášet energické duchovní impulzy do všedního života svého okolí. Proto realizuje často díla ve veřejném prostoru, ať už jako nástěnnou malbu, performance nebo výstavu maleb.

Absolvent SŠUŘ Brno a JAMU Brno, realizoval více než 80 svých samostatných výstav obrazů (mj. Galerie kritiků v Praze, Mezinárodní výstava současného výtvarného umění Florence Biennale 2009 a 2014, v Lipsku 2011, v Zadaru v Chorvatsku 2012, v roce 2013 v Berlíně, Bayreuthu, Edinburghu ve Skotsku, Vídni, Kodani, Římě aj.) a 9 realizací velkých nástěnných maleb, malovaných naživo před publikem s hudbou jako performance (mj. největší nástěnná malba v ČR v podchodu vlakového nádraží v Tišnově (plocha 600m2 – 2015), na FF MU Brno, Orlí 1 Brno, Galerie Kritiků Praha, Vila Settemerli Florencie, aj.). Maluje obrazy inspirované výrazně klasickou hudbou (R. Wagner, L. Janáček, N. Rimský-Korsakov, L. Beethoven, A. Bruckner, T. Tallis, J. S. Bach aj.) Organizuje a vede už po workshopy – Arteterapie – malování s hudbou a archetypy, (také s Tancem v 5 rytmech s Raducou Vojáčkovou) – v Brně i Praze (KJM Brno, Janáčkovo divadlo, Knihovna Vyškov, Praha aj.) a maluje od roku 2010 obrazy naživo na koncertech cyklu staré hudby „Hudební lahůdky“ v Brně (Katedrála Petra a Pavla aj.) a Praze, při které spolupracoval s vynikajícími hudebníky jako Zsuzsi Tóth, Raphaël Collignon a Nathalie Houtman, Christian Gutiérrez, Lauren Armishaw, Sarrah L. Ridy, Barbora Sojková, Hana Blažíková, Jan Čižmář, Petr Kolař a Michael Bártek. Od roku 2013 také spolupracuje s Filharmonií Brno a od roku 2014 s Plzeňskou Filharmonií. Dvakrát také vystavoval své malby ve Wannieck Gallery (Richard Adam Gallery) v Brně (2013 a 2015 v Rámci Plesu jako Brno), kde zároveň realizoval svou malířskou performance. V roce 2015 prezentoval svou tvorbu v rámci oficiálního programu Pražského Quadriennale, největší světové výstavy scénografie. V roce 2014 dvakrát vystupoval v přímém přenosu v České Televizi se svou živou malířskou performancí na klasickou hudbu. Jednalo se o účinkování v Tečce páteční noci 10.10. a Dobrém ránu 21.11.

V roce 2008 inscenoval jako režisér, dramaturg a scénograf Brněnskou premiéru pětihodinového Parsifala Richarda Wagnera v divadle Reduta ND Brno. Jako scénograf vytvořil mj. Inscenaci opery Josepha Haydna Svět na měsíci, Tartuffa J. B. Moliéra, několik svých samostatných výtvarných scénických performancí s hudbou – mj. na hudbu 4. věty 9. Symfonie A. Brucknera aj. V roce 2013 inscenoval jako režisér, scénograf, autor kostýmů, projekcí a choreografie velmi úspěšnou světovou premiéru muzikálu „Píseň písní“ Petra Jiříčka ve Smetanově domě v Litomyšli. Je presidentem Sdružení Richarda Wagnera v Brně o.s., absolvoval stipendia na Wagnerovských Bayreuther Festspiele (2004 a 2010) a na Kunstuniverstaet Graz (2006/2007), reprezentoval Brno na mezinárodních odborných Wagnerovských kongresech v Drážďanech (2009) a ve Stralsundu (2010), Wroclavi (2011), Praze (2012)), Lipsku (2013),  Grazu (2014) a Dessau (2015).

5.12. 2013 měla v Besedním domě v Brně křest jeho kniha „Mysteria Richarda Wagnera v obrazech“ s 31 barevnými reprodukcemi maleb Vladimíra Kiseljova. Kiseljov je také autorem textu této knihy s výkladem Wagnerových děl z hlediska duchovního, symboliky, mytologie, Tarotu – a také jeho spojitostem s buddhismem, křesťanstvím, zednářstvím aj. Kniha vychází a je k dostání v nakladatelství Magda Pavla Pražáka v Brně. V roce 2013 napsal  libretto nové opery „Bábel“ pro skladatelku Zuzanu Michlerovou, která bude mít roce premiéru v Mnichově, napsaná v rámci 25. výročí partnerství s městem Brnem. V inscenaci dělá také režii, scénu, kostýmy a projekce. V roce 2014 vyšla kniha Martina Fryče „Současné umění očima Martina Fryče“, ve které je reprezentativně textem i fotografiemi maleb zastoupena i jeho tvorba.

http://www.kiseljov.net/



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vladimír Kiseljov – Bacchus and Co.