Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vladimir 518 – Cargo. Trans. Logistic.

Do 3. 9. 2023 je v galerii Vzlet, Holandská 669/1, Praha 10 – Vršovice, přístupná velmi chytrá a naprosto úžasná výstava Vladimira 518 – Cargo. Trans. Logistic.

Její umístění je v rámci velkého foyer před vstupem do sáluVýstavy, které jsou umístěné zde jsou přístupné pouze divákům, kteří mají vstupenku na kulturní akci do Vzletu.

V rámci sálu se odehrává i neveřejný program a vzhledem k množství a rozmanitosti akcí ve Vzletu je ve velké míře sál pravidelně přestavován a není tím pádem možné zajistit takové podmínky pro výstavu, které jsou pro návštěvníka potřeba. 

Součástí výstavy je velký banner na fasádě domu, ten je samozřejmě k vidění kdykoliv.

Vladimir 518 – Cargo. Trans. Logistic.  

Čtrnáct dní trvala cesta z Prahy do Brna podél dálnice D1. Hudební a vizuální umělec Vladimir 518 se prostřednictvím osamělé cesty, fotografií a deníkových záznamů setkává s vyloučenou a vyčerpanou krajinou, jejími přírodními obyvateli i se sebou samým uprostřed asfaltu, betonu, odpadků a hluku, kde bez ohledu na rychlost i výkon nebude nikdo vítězem. Pro Galerii Vzlet připravil rozsáhlou výstavu kombinující médium fotografie, textu a instalace. Vizuálně rovněž zpracovává fasádu domu, kam přináší obrazový zážitek ze svého nesnadného dystopické putování, jakési noční můry budoucnosti.

Vladimir 518 (vlastním jménem Vladimír Brož, narozen 1978) je multimediální umělec a hudebník, který se v průběhu devadesátých a nultých let vyprofiloval jako jedna z nejvýraznějších postav pražské graffiti scény.

Během svého života realizoval velké množství knižních ilustrací, grafického designu, comicsů, divadelní scénografie i volného výtvarného umění. Jeho výtvarné projekty otisklo mnoho prestižních zahraničních časopisů, například německý LoDown, slovinský Stripburger, či anglický Dazed & Confused.

V období let 2004 a 2005 tvořil a žil v německém městě Leipzig, kde se pracovně propojil s progresivní typografickou skupinou Black Red.

Jako scénograf spolupracoval s experimentální divadelní skupinou TOW, s kterou realizoval představení na mnoha světových divadelních scénách. Je členem audiovizuální jednotky SPAM, která se zaměřuje na digitální umění a synchronizaci videa, zvuku, laseru a světel. V roce 2005 nakreslil pro architektonický časopis ERA 21 sérii výtvarných příběhů o československé předrevoluční architektuře, a předznamenal tak velký zájem mladé generace  o tyto specifické stavby.

Mezi lety 2011 a 2015 kreslil a vydával společně  s dalšími českými výtvarníky undergroundové noviny KIX. Mezi lety 2006 a 2021 byl hlavním představitelem rozsáhlé organizace BiggBoss, která produkovala především knižní a hudební projekty, zaměřené na současnou městskou kulturu a umění. Mezi jeho nejznámější knižní publikace patří například trilogie Kmeny (2006, 2011, 2013), analýza současného českého umění Obsese (2015), či rozsáhlý projekt Architektura 58-89 (2022).

Své výtvarné práce vystavoval v Čechách i v zahraničí. Tvoří převážně v pražské umělecké továrně MeetFactory, u jejíhož vzniku v roce 2008 sám osobně stál.

Vedle výtvarné práce je velmi dobře známa i jeho hudební produkce. Vladimir 518 do současnosti vydal sedm řadových alb a tři výběrové mixtapy, natočil i režíroval velké množství videoklipů, a spolupracoval s mnoha předními interprety rozdílných žánrů. 

Kurátorka výstavy je Denisa Václavová. Projekt podpořila Nadace Sbírka.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vladimir 518 – Cargo. Trans. Logistic.