Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Vince Soltész: Žánrové obrazy

Do 20.1.2017 bude v galerii ve 2.patře Maďarského Institutu, Rytířská 27, Praha 1, přístupná výstava fotografií Vince Soltésze: Žánrové obrazy.

Výstava fotografií ze Sedmihradska, nádherných scenérií oblasti Kászon ležící v jihovýchodní části rumunské župy Harghita.

Vince Soltész se narodil roku 1986 v Budapešti, kde žije i nadále. Vysokoškolská studia absolvoval na Metropolitní univerzitě – Vysoké škole mediálních a komunikačních studií v Budapešti. V roce 2014 získal stipendium fotografické agentury Magnum na letní tábor v Baku. Několikrát vycestoval do Kalábrie, Ázerbájdžánu a Sikulska, kde nasbíral bohatý obrazový materiál. Výběr z prací prezentovaný na této výstavě mohla veřejnost poprvé zhlédnout v květnu 2015 v Kászonském regionálním muzeu Sikulska.

 

Kászonská kotlina (Depresiunea Plăieși, RO)

Kászon s průměrnou nadmořskou výškou kolem 700 metrů je jedna z nejmenších obydlených kotlin vklíněných do Východních Karpat. Pahorkatou oblast o rozloze 320 km² obklopují vysoké hory. Kászon leží poměrně daleko od vesnic v údolích Csíki (Depresiunea Ciucului) a Háromszéki (Depresiunea Targu Secuiesc), proto se jedná o odlehlý kraj, který si na rozdíl od jiných oblastí Sikulska zachoval více tradic a typickou venkovskou rázovitost. Velký Kászon (Kászonaltíz, Kászonfeltíz, Kászonimpér) a Jakabfalva mají dohromady 3 000 obyvatel.

Z národopisného hlediska lze Kászon považovat za opravdovou perlu. Geografické odloučení, vykoupení z nevolnictví službou v armádě, nezávislé zastupitelstvo a poměrně limitované možnosti hospodářského rozvoje měly za následek, že v těchto osadách nedošlo na extrémní formy sociálního rozvrstvení obyvatelstva. Tomu lze přisuzovat, že kultura obyvatel Kászonu zůstala uchráněna před záplavou produktů městské civilizace.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Vince Soltész: Žánrové obrazy