Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Viktorie Beldová: Koruna pro kambodžského krále

12. 12.-6. 2. / Kvalitář /

Do 6.2.2017 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná výstava Viktorie Beldové: Koruna pro kambodžského krále.

Designérka šperků Viktorie Beldová se rozhodla vytvořit korunovační klenoty pro krále Kambodže. Vydala se dokonce do jeho rodné země s cílem klenoty králi, který má na Čechy úzkou vazbu, nabídnout. Nyní sérii šperků určených pro vládnoucího monarchu Norodoma Sihamoni vystaví v galerii Kvalitář na výstavě Koruna pro Kambodžského krále.

Viktorie se pro práci na korunovačních klenotech nerozhodla náhodou. Rodina Beldů, ze které pochází, se již několik desítek let stará o svatováclavskou korunu. Její tatínek a dědeček pracovali dokonce na její replice. Mladá designérka tak navázala na rodinnou tradici, zbývalo jen najít panovníka, který žádnou korunu nevlastní. Volba padla na vládce asijské země, který žil několik let v Čechách a mluví plynně česky. V důsledku válečných událostí se klenoty určené pro korunovaci v Kambodžii ztratily. A Viktorie Beldová tak mohla vytvořit adekvátní náhradu.

 

Jako inspirace posloužil Viktorii chrám Angkor Wat v kambodžské džungli. “ Finální návrh je udělán jako obruba – kruh kolem hlavy, na kterou se napojuje 7 ramen, která činí základ koruny a stanovují její základní tvar, který přibližně kopíruje věž z chrámu v Angkoru. „ přibližuje návrhářka, jak koruna vznikala. Symbolismus ostatně hraje v její práci velkou roli. Na koruně tak najdeme i motivy lotosu nebo stromu Bodhi, významné znaky kambodžské kultury. Jako hlavní materiál zvolila designérka zlato a stříbro, techniky pak přizpůsobovala i možnostem Kambodži. Korunovační klenoty by tak mohly být vyrobené i tam.

Absolventka pražské UMPRUM se do Kambodže dvakrát osobně vydala, jednak čerpat inspiraci, ale také se pokusit s králem osobně setkat. Zatím se ji to nepodařilo, ale stále věří, že šanci předat králi jeho nové korunovační klenoty má.

Viktorie Beldová ( *1987)

Absolventka Ateliéru produktový design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Nejmladší z generace šperkařů, která se věnuje výrobě šperků desítky let. Firma funguje pod značkou Belda Factory.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Viktorie Beldová: Koruna pro kambodžského krále