Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Victor Vasarely: „Čisté vize“

18. 1.-26. 2. / Galerie Moderna / Malba

Do 26. 2. 2023 bude v galerii Moderna, Masarykovo nábřeží 24, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Victor Vasarely: „Čisté vize“.

Výstava Victora Vasarelyho /1906 – 1997/ představuje výtvarníka, jenž výrazně zasáhl do vývoje moderního poválečného umění. Stal se průkopníkem uměleckého směru OP-ARTU.

Optický jev navozený pomocí drobných geometrických tvarů, které v závislosti na svém rozmístění vytvářejí dojem klidu nebo pohybu, obohacují výtvarné umění o pohyb, prostor a čas. Stále sice pracoval s rovinnou plochou, ale iluze hloubky a mikročasového pohybu je tak působivá, že se jeví jako skutečná. Jeho dechberoucí kombinace barev a jednoduchých geometrických forem byly založeny na tom, jak vnímá lidské oko a přitom, jak může být poměrně snadno právě pomocí těchto geometrických forem a tónů barev oklamáno.

Výstava zahrnuje více jak čtyřicet obrazů a grafických listů s náměty jednoduchých černobílých kompozic, až ke složitým kinetickým abstrakcím.

Navštívíte-li GALERII MODERNA do 26. února 2023, můžete obdivovat díla jednoho z velikánů poválečné výtvarné kultury.

 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Victor Vasarely: „Čisté vize“